Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 5 - Budapest, Hungary - 4-6 February 2005
 
Preliminaries 500 meter Men
  16 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 32 skaters)
 Race 62, Group 1     (1 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.164 Jon ELEY  GBR44.470Q
2.2118 Haralds SILOVS  LAT44.674Q
3.310 Andre PULEC  AUT45.063 
4.4106 Andrey SMETANIN  KAZ47.101
 Race 63, Group 1     (2 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 LI Jia Jun  CHN45.138Q
2.24 Elliott SHRIANE  AUS45.807Q
3.317 Felipe DE SOUZA  BRA55.095 
4.4132 Justin COPSEY  NZL1:13.937
 Race 64, Group 1     (3 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1175 Rusty SMITH  USA44.118Q
2.2130 Dave VERSTEEG  NED44.438Q
3.315 Pieter GYSEL  BEL44.447 
4.485 GALAMBOS Gábor  HUN44.669
5.5155 Tomas GRESCHNER  SVK44.724
 Race 65, Group 1     (4 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 Jean Charles MATTEI  FRA44.969Q
2.23 Mark MCNEE  AUS44.981Q
3.325 Lubomir POPOVSKI  BUL45.619 
4.4137 Zsolt Istvan PATAKI  ROU46.610
 Race 66, Group 1     (5 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1114 SONG Suk-Woo  KOR43.536Q
2.214 Wim DE DEYNE  BEL44.115Q
3.386 KNOCH Balazs  HUN46.353 
443 LI Haonan  CHNDQ
 Race 67, Group 1     (6 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1102 Nicola FRANCESCHINA  ITA43.860Q
2.2160 Volodymyr GRYGORIEV  UKR43.985Q
3.326 Nikolay STANCHEV  BUL45.103 
4.49 Michael KOCH  AUT47.560
 Race 68, Group 1     (7 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.134 François-Louis TREMBLAY  CAN42.724Q
2.2103 Nicola RODIGARI  ITA43.017Q
3.3173 Jordan MALONE  USA43.843 
459 Thibaut FAUCONNET  FRADQ
 Race 69, Group 1     (8 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Roberto SERRA  ITA44.255Q
2.265 Oliver HORSEPOOL  GBR45.675Q
3.312 Dries CELIS  BEL51.121ADV
4133 Blake SKJELLERUP  NZLDQ
 Race 70, Group 1     (9 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Arian NACHBAR  GER45.384Q
2.251 Jarmil HRUZA  CZE46.153Q
3.3156 Peter JELEN  SVK46.260 
4.48 Benjamin KOCH  AUT46.888
 Race 71, Group 1     (10 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Charles HAMELIN  CAN46.730Q
2.2151 Sascha LAUBER  SUI47.493Q
3.388 LOTH David Mano  HUN49.397 
4.4120 JARGALANCHULUUN Ganbat  MGL49.817
 Race 72, Group 1     (11 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.123 Assen PANDOV  BUL44.985Q
2.274 Thomas BAUER  GER45.197Q
3.3144 Vyacheslav KURGINYAN  RUS45.400 
4.4159 Volodymyr CHERNEGA  UKR45.546
 Race 73, Group 1     (12 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.136 Mathieu TURCOTTE  CAN43.965Q
2.2143 Yaroslav KARPOUKHIN  RUS44.155Q
3.32 Stephen LEE  AUS46.615 
491 Avadhut TAWADE  INDDNS
 Race 74, Group 1     (13 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Sebastian PRAUS  GER44.620Q
2.246 SUI Baoku  CHN45.163Q
3.3163 Yevgen YAKOVLEV  UKR45.337 
4.4105 Nikolay FEDORENKO  KAZ46.102
5.547 Ivan DOLINIC  CRO47.771
 Race 75, Group 1     (14 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1112 AHN Hyun-Soo  KOR44.987Q
2.267 Paul STANLEY  GBR45.569Q
3.3129 Thomas MOGENDORFF  NED45.970 
4.4150 David GROSSENBACHER  SUI46.181
 Race 76, Group 1     (15 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1174 Apolo Anton OHNO  USA45.156Q
2.2145 Mikhail RAJINE  RUS45.255Q
3.3157 Matus UZAK  SVK45.332 
4.4135 Zsolt KALAMAR KERTESZ  ROU47.177
 Race 77, Group 1     (16 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1113 LEE Seung-Jae  KOR44.423Q
2.258 Mathieu DE BOISSET  FRA44.529Q
3.3127 Cees JUFFERMANS  NED44.749 
4.4138 Laszlo VRENCEAN  ROU46.710


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Impakt Sport
Kilimanjaro
Bioracer
Sebra Sports
Engo
Web-TV
Skate-Tec