Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP 5 - Budapest, Hungary - 4-6 February 2005
 
Preliminaries 1000 meter Men
  16 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 32 skaters)
 Race 127, Group 1     (1 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Thibaut FAUCONNET  FRA1:34.683Q
2.275 André HARTWIG  GER1:34.778Q
3.368 Paul WORTH  GBR1:35.171 
4.42 Stephen LEE  AUS1:36.814
 Race 128, Group 1     (2 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.178 Sebastian PRAUS  GER1:32.845Q
2.223 Assen PANDOV  BUL1:34.025Q
3.38 Benjamin KOCH  AUT1:34.392 
4.4135 Zsolt KALAMAR KERTESZ  ROU1:37.076
 Race 129, Group 1     (3 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.145 LI Ye  CHN1:35.097Q
2.2130 Dave VERSTEEG  NED1:35.650Q
3.3151 Sascha LAUBER  SUI1:36.386 
4.4138 Laszlo VRENCEAN  ROU1:36.809
 Race 130, Group 1     (4 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Arian NACHBAR  GER1:36.449Q
2.2150 David GROSSENBACHER  SUI1:36.620Q
3.3137 Zsolt Istvan PATAKI  ROU1:36.930 
4.485 GALAMBOS Gábor  HUN1:57.393
 Race 131, Group 1     (5 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Pieter GYSEL  BEL1:35.148Q
2.2112 AHN Hyun-Soo  KOR1:35.495Q
3.3155 Tomas GRESCHNER  SVK1:36.085 
4.4120 JARGALANCHULUUN Ganbat  MGL1:45.056
 Race 132, Group 1     (6 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1173 Jordan MALONE  USA1:34.750Q
2.286 KNOCH Balazs  HUN1:35.000Q
3.365 Oliver HORSEPOOL  GBR1:35.423 
4.414 Wim DE DEYNE  BEL1:35.913
5.5163 Yevgen YAKOVLEV  UKR1:36.000
 Race 133, Group 1     (7 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1102 Nicola FRANCESCHINA  ITA1:37.087Q
2.212 Dries CELIS  BEL1:38.042Q
3.3105 Nikolay FEDORENKO  KAZ1:38.048 
4.417 Felipe DE SOUZA  BRA1:54.804
 Race 134, Group 1     (8 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 LI Jia Jun  CHN1:37.322Q
2.2143 Yaroslav KARPOUKHIN  RUS1:37.594Q
3.3156 Peter JELEN  SVK1:37.891 
491 Avadhut TAWADE  INDDNF
 Race 135, Group 1     (9 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
2.234 François-Louis TREMBLAY  CAN1:34.681Q
3.366 Tom IVESON  GBR1:35.254 
4.425 Lubomir POPOVSKI  BUL1:35.597
1113 LEE Seung-Jae  KORDQ
 Race 136, Group 1     (10 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1174 Apolo Anton OHNO  USA1:42.561Q
2.2104 Roberto SERRA  ITA1:42.963Q
3.388 LOTH David Mano  HUN1:43.443 
4.426 Nikolay STANCHEV  BUL1:43.815
 Race 137, Group 1     (11 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 SUI Baoku  CHN1:37.395Q
2.2159 Volodymyr CHERNEGA  UKR1:37.523Q
3.34 Elliott SHRIANE  AUS1:37.660 
4.49 Michael KOCH  AUT1:42.779
 Race 138, Group 1     (12 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Charles HAMELIN  CAN1:36.457Q
2.251 Jarmil HRUZA  CZE1:37.609Q
3.347 Ivan DOLINIC  CRO1:37.827 
4.4132 Justin COPSEY  NZL1:38.748
 Race 139, Group 1     (13 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.199 Fabio CARTA  ITA1:34.903Q
2.2160 Volodymyr GRYGORIEV  UKR1:35.013Q
3.3144 Vyacheslav KURGINYAN  RUS1:36.038 
4.4126 Robbert-Kees BOER  NED1:42.855
 Race 140, Group 1     (14 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1114 SONG Suk-Woo  KOR1:34.730Q
2.236 Mathieu TURCOTTE  CAN1:34.896Q
3.3118 Haralds SILOVS  LAT1:35.418 
4.4106 Andrey SMETANIN  KAZ1:37.819
 Race 141, Group 1     (15 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1157 Matus UZAK  SVK1:35.020Q
2.2128 Niels KERSTHOLT  NED1:35.040Q
3.361 Jean Charles MATTEI  FRA1:35.075 
4.4133 Blake SKJELLERUP  NZL1:35.262
 Race 142, Group 1     (16 of 16)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1175 Rusty SMITH  USA1:33.196Q
2.23 Mark MCNEE  AUS1:33.578Q
3.362 Didier OLICHON PERRAULT  FRA1:33.877 
4.410 Andre PULEC  AUT1:33.943
5.5145 Mikhail RAJINE  RUS1:34.973


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Kilimanjaro
Skate-Tec
Web-TV
Bioracer
Eraton Race Timers
Engo
Impakt Sport