Events
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 1-2 October 2011
 
Heats 1500 meter Ladies
  5 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 1     (1 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.322 Bernadett HEIDUM  HUN2:44.167Q
2.218 Elisa LENKE  GER2:44.634Q
3.133 Lois KLOOR  NED-B2:47.884 
4.532 Lara VAN RUIJVEN  NED3:02.382
5.440 Hilda WIJNJA  NED-B3:08.213
 Race 2     (2 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.314 Elise CHRISTIE  GBR2:38.861Q
2.230 Sanne VAN KERKHOF  NED2:39.788Q
3.120 Szandra LAJTOS  HUN2:42.391 
4.536 Rosalie HUISMAN  NED-B2:45.247
5.425 Zsuzsanna KERCSO-MAGOS  HUN2:48.061
 Race 3     (3 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.311 Veronika WINDISCH  AUT2:39.958Q
2.128 Yara VAN KERKHOF  NED2:40.110Q
3.427 Tatiana BODOVA  SVK2:40.870 
4.223 Zsofia KONYA  HUN2:42.190
5.538 Rianne DE VRIES  NED-B2:42.338
 Race 4     (4 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.229 Jorien TER MORS  NED2:35.693Q
2.319 Julia RIEDEL  GER2:36.186Q
3.434 Roza KOOYSTRA  NED-B2:42.993 
4.516 Alex STANLEY  GBR3:13.179
124 Patricia TÓTH  HUNP
 Race 5     (5 of 5)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Annita VAN DOORN  NED2:38.465Q
2.417 Bianca WALTER  GER2:38.696Q
3.237 Suzanne SCHULTING  NED-B2:39.419 
4.521 Andrea KESZLER  HUN2:42.478
5.312 Catherine ALEXANDER  BEL2:51.865
 
Repechage 1500 meter Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 13     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Szandra LAJTOS  HUN2:52.944Q
2.332 Lara VAN RUIJVEN  NED2:53.004Q
3.516 Alex STANLEY  GBR2:53.153 
4.440 Hilda WIJNJA  NED-B2:53.712
5.234 Roza KOOYSTRA  NED-B2:56.750
 Race 14     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Tatiana BODOVA  SVK2:37.062Q
2.321 Andrea KESZLER  HUN2:37.157Q
3.433 Lois KLOOR  NED-B2:37.909q
4.238 Rianne DE VRIES  NED-B2:38.004
 Race 15     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Suzanne SCHULTING  NED-B2:34.027Q
2.223 Zsofia KONYA  HUN2:34.150Q
3.336 Rosalie HUISMAN  NED-B2:34.173q
4.425 Zsuzsanna KERCSO-MAGOS  HUN2:39.251
5.512 Catherine ALEXANDER  BEL2:41.184
 
Semi Final 1500 meter Ladies
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 20     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Jorien TER MORS  NED2:34.612Q
2.520 Szandra LAJTOS  HUN2:35.833Q
3.219 Julia RIEDEL  GER2:35.929 
4.427 Tatiana BODOVA  SVK2:36.200ADV
5.636 Rosalie HUISMAN  NED-B2:37.119
330 Sanne VAN KERKHOF  NEDP
 Race 21     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Annita VAN DOORN  NED2:36.058Q
2.522 Bernadett HEIDUM  HUN2:36.150Q
3.217 Bianca WALTER  GER2:37.590 
4.337 Suzanne SCHULTING  NED-B2:39.198
5.423 Zsofia KONYA  HUN2:39.421
6.633 Lois KLOOR  NED-B2:42.811
 Race 22     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Elise CHRISTIE  GBR2:34.120Q
2.211 Veronika WINDISCH  AUT2:34.263Q
3.328 Yara VAN KERKHOF  NED2:34.680 
4.421 Andrea KESZLER  HUN2:36.574
5.518 Elisa LENKE  GER2:36.706
6.632 Lara VAN RUIJVEN  NED2:38.101
 
Final 1500 meter Ladies
 Race 26, B     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.417 Bianca WALTER  GER2:32.969 
2.128 Yara VAN KERKHOF  NED2:33.134
3.321 Andrea KESZLER  HUN2:33.206
4.219 Julia RIEDEL  GER2:33.311
5.537 Suzanne SCHULTING  NED-B2:33.942
 Race 27, A     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.114 Elise CHRISTIE  GBR2:40.06334 
2.211 Veronika WINDISCH  AUT2:40.56921
3.622 Bernadett HEIDUM  HUN2:40.63813
4.531 Annita VAN DOORN  NED2:40.7468
5.329 Jorien TER MORS  NED2:41.0625
6.727 Tatiana BODOVA  SVK2:41.8103
7.420 Szandra LAJTOS  HUN2:42.3112
 
Distance Classification 1500 meter Ladies
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, A
1.14 Elise CHRISTIE  GBR1341|1|12:34.120
2.11 Veronika WINDISCH  AUT2212|2|12:34.263
3.22 Bernadett HEIDUM  HUN3133|2|12:36.150
4.31 Annita VAN DOORN  NED484|1|12:36.058
5.29 Jorien TER MORS  NED555|1|12:34.612
6.27 Tatiana BODOVA  SVK636|A|1|32:36.200
7.20 Szandra LAJTOS  HUN727|2|1|32:35.833
  Final, B
8.17 Bianca WALTER  GER11|3|22:32.969
9.28 Yara VAN KERKHOF  NED22|3|22:33.134
10.21 Andrea KESZLER  HUN33|4|2|42:33.206
11.19 Julia RIEDEL  GER44|3|22:33.311
12.37 Suzanne SCHULTING  NED-B55|4|1|32:33.942
  Semi Final
13.23 Zsofia KONYA  HUN55|2|42:34.150
14.36 Rosalie HUISMAN  NED-B55|3|42:34.173
15.18 Elisa LENKE  GER55|22:36.706
16.32 Lara VAN RUIJVEN  NED66|2|42:38.101
17.33 Lois KLOOR  NED-B66|3|32:37.909
18.30 Sanne VAN KERKHOF  NEDPP|22:39.788
  Repechage
19.16 Alex STANLEY  GBR33|42:53.153
20.38 Rianne DE VRIES  NED-B44|52:38.004
21.25 Zsuzsanna KERCSO-MAGOS  HUN44|52:39.251
22.40 Hilda WIJNJA  NED-B44|52:53.712
23.34 Roza KOOYSTRA  NED-B55|32:42.993
24.12 Catherine ALEXANDER  BEL55|52:41.184
  Heats
24 Patricia TÓTH  HUNPP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
Maplez
Evoskates
pb-event
Customboots.de
SpeedSkatingShop
Sebra Sports