Events
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 1-2 October 2011
 
Heats 1500 meter Men
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 14 skaters)
 Race 6     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.343 Richard SHOEBRIDGE  GBR2:28.905Q
2.273 Christiaan BÖKKERINK  NED-B2:28.944Q
3.176 Björn POSTMA  NED2:29.077 
4.653 Torsten KRÖGER  GER2:29.325
5.563 BURJÁN Csaba  HUN2:30.567
6.483 Reid VAN DRECHT  CAN2:30.843
 Race 7     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.391 Semen ELISTRATOV  RUS2:22.349Q
2.471 Daan BREEUWSMA  NED2:22.702Q
3.680 Mark PRINSEN  NED-B2:24.254 
4.255 Christoph MILZ  GER2:25.853
5.162 NAGY Konrad  HUN2:26.889
548 Ian UPCOTT  GBRP
 Race 8     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.144 Jon ELEY  GBR2:26.550Q
2.652 Robert SEIFERT  GER2:27.070Q
3.474 Itzhak DE LAAT  NED-B2:27.480 
4.559 BÉRES Bence  HUN2:27.763
5.242 Sam VANSPEYBROECK  BEL2:28.262
6.349 Billy SIMMS  GBR-B2:28.539
 Race 9     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.445 Paul STANLEY  GBR2:28.389Q
2.192 Vladislav BYKANOV  ISR2:28.478Q
3.278 Jeroen SONNEVELD  NED2:28.485 
4.577 Koen HAKKENBERG  NED-B2:30.049
5.361 OLAH Bence  HUN2:30.061
6.650 Josh CHEETHAM  GBR-B2:34.823
 Race 10     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.269 Sjinkie KNEGT  NED2:24.836Q
2.657 Hannes KRÖGER  GER2:25.074Q
3.160 LIU Shaolin Sandor  HUN2:25.250 
4.441 Mathias VOSTÉ  BEL2:25.307
5.565 Jekabs SAULITIS  LAT2:33.085
6.351 Murray COCHRANE  GBR-B2:39.933
 Race 11     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.670 Freek VAN DER WART  NED2:33.716Q
2.546 Jack WHELBOURNE  GBR2:33.814Q
3.266 Roberto PUKITIS  LAT2:34.043 
4.186 Jorrit OOSTEN  NED-B2:35.033
364 LOTH David Mano  HUNP
456 Robert BECKER  GERP
 Race 12     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.254 Paul HERRMANN  GER2:25.448Q
2.368 Niels KERSTHOLT  NED2:26.040Q
3.475 Rudy KOEK  NED-B2:26.785 
4.147 Triston ADAMS  GBR2:35.756
558 KNOCH Viktor  HUNP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Engo
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Impakt Sport
Bioracer
Web-TV