Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
KOREAN AIR WORLD CUP - Salt Lake City, U.S.A. - 21-23 October 2011
Preliminaries 500m Men
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 20 skaters)
Race 43 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
417
GONG Qiuwen
CHN
42.330
Q
2.
412
Michael GILDAY
CAN
43.311
Q
3.
431
Hannes KRÖGER
GER
43.536
4.
442
LIU Shaolin Sandor
HUN
43.737
5.
403
Ronald CALDECUTT
AUS
44.475
Race 44 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
476
Bartosz KONOPKO
POL
42.453
Q
2.
435
Jon ELEY
GBR
42.560
Q
3.
432
Torsten KRÖGER
GER
43.309
4.
452
Yoshiaki OGURO
JPN
43.430
5.
444
OLAH Bence
HUN
43.929
Race 45 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
414
Charles HAMELIN
CAN
41.887
Q
2.
487
Jonathan GARCIA
USA
42.855
Q
3.
461
Artur SULTANGALIYEV
KAZ
42.970
470
Itzhak DE LAAT
NED
DNS
427
Jeremy MASSON
FRA
P
Race 46 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
479
Vladimir GRIGOREV
RUS
43.061
Q
2.
428
Alexis YANG
FRA
43.274
Q
3.
473
Freek VAN DER WART
NED
43.700
4.
450
Davide VISCARDI
ITA
44.130
5.
407
Victor DIMITROV
BUL
46.827
Race 47 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
434
Robert SEIFERT
GER
42.409
Q
2.
423
Mackenzie BLACKBURN
TPE
43.337
Q
3.
440
BÉRES Bence
HUN
43.522
ADV
4.
449
Edoardo REGGIANI
ITA
43.892
482
Pavel RYBAKOV
RUS
P
Race 48 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
488
John-Henry KRUEGER
USA
42.577
Q
2.
413
Guillaume BASTILLE
CAN
42.684
Q
3.
418
LIANG Wenhao
CHN
42.779
q
4.
451
Takahiro FUJIMOTO
JPN
43.678
5.
408
Kiril PANDOV
BUL
44.410
Race 49 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
426
Sébastien LEPAPE
FRA
43.143
Q
2.
490
Kyle UYEHARA
USA
43.149
Q
3.
475
Jakub JAWORSKI
POL
43.232
4.
437
Paul STANLEY
GBR
43.431
5.
460
Rinat MAZHENOV
KAZ
44.452
Race 50 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
464
LEE Jung-Su
KOR
42.804
Q
2.
421
YANG Jin
CHN
42.858
Q
3.
467
Jekabs SAULITIS
LAT
43.335
4.
469
Daan BREEUWSMA
NED
43.734
5.
405
Armstrong LAZENBY
AUS
45.143
Race 51 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
480
Evgeny KOZULIN
RUS
42.715
Q
2.
439
Jack WHELBOURNE
GBR
42.793
Q
3.
463
LEE Ho-Suk
KOR
42.871
q
4.
456
Keita WATANABE
JPN
43.300
5.
459
Danabek KHAIROV
KAZ
44.009
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters