Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 6 (NC) - FRIESLAND CUP - Leeuwarden, Netherlands - 24-26 February 2012
 
Heats 500 meter Girls Novice
  7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, plus the 2 fastest thirds)
 Race 37, Group 1     (1 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.260 Esmeralda WANNINK  GO53.868Q
2.129 Océane HAUGUEL  CVGH54.864Q
3.57 Jeyda DJEMAL  ALD55.870 
4.368 Vivienne DE JONG  IJVZ58.068
5.443 Chantalle SCHLICHTING  ETR58.146
 Race 38, Group 1     (2 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3134 Gwendoline DAUDET  USF53.967Q
2.241 Maria DEIKE  ETR54.907Q
3.185 Maela PERISSUTTI  PON55.381q
4.4145 Maaike VERWEIJ  TRL56.429
5.5122 Joni TERSTEEG  SVU1:09.489
 Race 39, Group 1     (3 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Aline LENKE  EVD52.994Q
2.5121 Gioya LANCEE  SVU53.117Q
3.497 Sanimaiya VILLA  SES54.857q
4.230 Anais MIUS  CVGH56.356
5.369 Marjolein VAN DER GEEST  IJVZ58.698
 Race 40, Group 1     (4 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.273 Melissa TUNNO  ITT55.270Q
2.321 Giulia MAGRO  CGALE56.543Q
3.5110 Noëlle BUURMA  STG58.793 
4.4103 Sanne HOFKER  STB59.353
16 Bethan LINDSAY  ALDDNF
 Race 41, Group 1     (5 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.428 Marie DROUET  CVGH53.427Q
2.380 Isabelle ROBERTS  NIRC53.612Q
3.1144 Camilla BARON  PON56.960 
4.567 Maureen ONDERWATER  IJVZ57.071
5.2129 Martine DE BOER  TRL59.393
 Race 42, Group 1     (6 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3102 Wendy PETERS  STB54.066Q
2.159 Sanne SCHOTHUIS  GO54.174Q
3.542 Janina BECKER  ETR56.213 
4.28 Tanith TURNER  ALD58.507
5.419 Lien JOOS  BSC1:03.763
 Race 43, Group 1     (7 of 7)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.456 Gina JACOBS  EVD54.389Q
2.581 Jessica URQUHART  NIRC54.776Q
3.284 Valentina BONATI  PON55.571 
4.161 Nina HOGEVEEN  GO1:00.107
3109 Iris ANTONISSEN  STGP
 
Quarter Finals 500 meter Girls Novice
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, plus the 2 fastest thirds)
 Race 87, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.184 Valentina BONATI  PON57.017Q
2.230 Anais MIUS  CVGH57.104Q
3.38 Tanith TURNER  ALD57.449 
4.4129 Martine DE BOER  TRL59.008
5.5122 Joni TERSTEEG  SVU59.118
 Race 88, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.56 Bethan LINDSAY  ALD54.113Q
2.2144 Camilla BARON  PON56.088Q
3.1145 Maaike VERWEIJ  TRL56.179q
4.461 Nina HOGEVEEN  GO58.975
5.369 Marjolein VAN DER GEEST  IJVZ59.561
 Race 89, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4109 Iris ANTONISSEN  STG54.674Q
2.142 Janina BECKER  ETR55.061Q
3.3103 Sanne HOFKER  STB57.957 
4.268 Vivienne DE JONG  IJVZ58.938
 Race 90, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Jeyda DJEMAL  ALD55.817Q
2.267 Maureen ONDERWATER  IJVZ56.411Q
3.343 Chantalle SCHLICHTING  ETR56.625q
4.4110 Noëlle BUURMA  STG56.711
5.519 Lien JOOS  BSC1:02.861
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 91, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.473 Melissa TUNNO  ITT52.150Q
2.1102 Wendy PETERS  STB53.145Q
3.341 Maria DEIKE  ETR53.239 
4.229 Océane HAUGUEL  CVGH55.067
 Race 92, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.180 Isabelle ROBERTS  NIRC53.235Q
2.260 Esmeralda WANNINK  GO53.317Q
3.397 Sanimaiya VILLA  SES55.441 
4.421 Giulia MAGRO  CGALE55.569
 Race 93, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 Aline LENKE  EVD53.325Q
2.228 Marie DROUET  CVGH53.381Q
3.359 Sanne SCHOTHUIS  GO53.585 
4.485 Maela PERISSUTTI  PON55.174
 Race 94, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1121 Gioya LANCEE  SVU53.431Q
2.356 Gina JACOBS  EVD54.192Q
3.481 Jessica URQUHART  NIRC1:02.093ADV
2134 Gwendoline DAUDET  USFP
 
Semi Final 500 meter Girls Novice
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 103, Group 4     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.268 Vivienne DE JONG  IJVZ57.531Q
2.18 Tanith TURNER  ALD57.604Q
3.4122 Joni TERSTEEG  SVU58.341 
4.519 Lien JOOS  BSC1:02.144
5.3129 Martine DE BOER  TRL1:26.104
 Race 104, Group 4     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.361 Nina HOGEVEEN  GO58.216Q
2.2103 Sanne HOFKER  STB58.825Q
3.469 Marjolein VAN DER GEEST  IJVZ59.290 
4.1110 Noëlle BUURMA  STG1:31.639
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, plus one fastest third)
 Race 105, Group 3     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Iris ANTONISSEN  STG54.785Q
2.242 Janina BECKER  ETR55.853Q
3.3144 Camilla BARON  PON56.690q
4.4145 Maaike VERWEIJ  TRL56.810
5.530 Anais MIUS  CVGH57.159
 Race 106, Group 3     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.17 Jeyda DJEMAL  ALD56.458Q
2.267 Maureen ONDERWATER  IJVZ57.464Q
3.343 Chantalle SCHLICHTING  ETR57.570 
4.484 Valentina BONATI  PON57.590
5134 Gwendoline DAUDET  USFDNF
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 107, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Sanne SCHOTHUIS  GO53.273Q
2.26 Bethan LINDSAY  ALD53.724Q
3.329 Océane HAUGUEL  CVGH54.237 
4.485 Maela PERISSUTTI  PON54.994
 Race 108, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Maria DEIKE  ETR54.517Q
2.321 Giulia MAGRO  CGALE54.961Q
3.297 Sanimaiya VILLA  SES56.741 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 109, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Melissa TUNNO  ITT51.293Q
2.280 Isabelle ROBERTS  NIRC51.876Q
3.456 Gina JACOBS  EVD52.114 
4.3121 Gioya LANCEE  SVU53.901
 Race 110, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.355 Aline LENKE  EVD52.379Q
2.428 Marie DROUET  CVGH52.516Q
3.1102 Wendy PETERS  STB52.705 
4.260 Esmeralda WANNINK  GO52.874
5.581 Jessica URQUHART  NIRC1:08.251
 
Final 500 meter Girls Novice
 Race 119, Group 8     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5110 Noëlle BUURMA  STG58.466 
2.1122 Joni TERSTEEG  SVU58.650
3.4129 Martine DE BOER  TRL58.826
4.269 Marjolein VAN DER GEEST  IJVZ59.321
5.319 Lien JOOS  BSC1:09.206
 Race 120, Group 7     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.28 Tanith TURNER  ALD57.921 
2.4103 Sanne HOFKER  STB58.014
3.361 Nina HOGEVEEN  GO58.150
4.168 Vivienne DE JONG  IJVZ58.544
 Race 121, Group 6     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1134 Gwendoline DAUDET  USF54.146 
2.330 Anais MIUS  CVGH56.695
3.2145 Maaike VERWEIJ  TRL56.751
4.443 Chantalle SCHLICHTING  ETR56.831
5.584 Valentina BONATI  PON56.869
 Race 122, Group 5     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1109 Iris ANTONISSEN  STG54.607 
2.242 Janina BECKER  ETR54.945
3.37 Jeyda DJEMAL  ALD55.074
4.567 Maureen ONDERWATER  IJVZ56.425
5.4144 Camilla BARON  PON58.180
 Race 123, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Océane HAUGUEL  CVGH55.222 
2.397 Sanimaiya VILLA  SES55.464
3.285 Maela PERISSUTTI  PON55.643
 Race 124, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Sanne SCHOTHUIS  GO52.789 
2.341 Maria DEIKE  ETR53.557
3.26 Bethan LINDSAY  ALD53.616
4.421 Giulia MAGRO  CGALE53.841
 Race 125, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Gina JACOBS  EVD52.950 
2.2102 Wendy PETERS  STB53.120
3.581 Jessica URQUHART  NIRC53.376
4.4121 Gioya LANCEE  SVU53.380
5.360 Esmeralda WANNINK  GO53.780
 Race 126, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Melissa TUNNO  ITT51.04834 
2.355 Aline LENKE  EVD51.12021
3.428 Marie DROUET  CVGH52.26913
4.280 Isabelle ROBERTS  NIRC52.3978
 
Distance Classification 500 meter Girls Novice
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.73 Melissa TUNNO  ITT1341|1|1|151.048
2.55 Aline LENKE  EVD2212|1|1|151.120
3.28 Marie DROUET  CVGH3133|2|2|152.269
4.80 Isabelle ROBERTS  NIRC484|2|1|251.876
  Final, Group 2
5.56 Gina JACOBS  EVD11|3|2|152.114
6.102 Wendy PETERS  STB22|3|2|152.705
7.81 Jessica URQUHART  NIRC33|5|3|253.376
8.121 Gioya LANCEE  SVU44|4|1|253.117
9.60 Esmeralda WANNINK  GO55|4|2|152.874
  Final, Group 3
10.59 Sanne SCHOTHUIS  GO11|1|3|252.789
11.41 Maria DEIKE  ETR22|1|3|253.239
12.6 Bethan LINDSAY  ALD33|2|1|NF53.616
13.21 Giulia MAGRO  CGALE44|2|4|253.841
  Final, Group 4
14.29 Océane HAUGUEL  CVGH11|3|4|254.237
15.97 Sanimaiya VILLA  SES22|3|3|354.857
16.85 Maela PERISSUTTI  PON33|4|4|354.994
  Final, Group 5
17.109 Iris ANTONISSEN  STG11|1|1|P54.607
18.42 Janina BECKER  ETR22|2|2|354.945
19.7 Jeyda DJEMAL  ALD33|1|1|355.074
20.67 Maureen ONDERWATER  IJVZ44|2|2|456.411
21.144 Camilla BARON  PON55|3|2|356.088
  Final, Group 6
22.134 Gwendoline DAUDET  USF11|NF|P|153.967
23.30 Anais MIUS  CVGH22|5|2|456.356
24.145 Maaike VERWEIJ  TRL33|4|3|456.179
25.43 Chantalle SCHLICHTING  ETR44|3|3|556.625
26.84 Valentina BONATI  PON55|4|1|355.571
  Final, Group 7
27.8 Tanith TURNER  ALD11|2|3|457.449
28.103 Sanne HOFKER  STB22|2|3|457.957
29.61 Nina HOGEVEEN  GO33|1|4|458.150
30.68 Vivienne DE JONG  IJVZ44|1|4|457.531
  Final, Group 8
31.110 Noëlle BUURMA  STG11|4|4|356.711
32.122 Joni TERSTEEG  SVU22|3|5|558.341
33.129 Martine DE BOER  TRL33|5|4|558.826
34.69 Marjolein VAN DER GEEST  IJVZ44|3|5|558.698
35.19 Lien JOOS  BSC55|4|5|51:02.144


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Hunter
SpeedSkatingShop
Mapleskate
Customboots.de
pb-event