Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 6 (NC) - FRIESLAND CUP - Leeuwarden, Netherlands - 24-26 February 2012
Quarter Finals 500 meter Men Junior C
5 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 187, Group 2 (1 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
39
Oliver GIESE
ETR
50.386
Q
2.
1
72
Stijn DESMET
IRTA
50.561
3.
4
18
Thomas VOSTÉ
BSC
52.731
4.
3
94
Jesse BOOTSMA
SCT
52.935
Race 188, Group 2 (2 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
15
Scotty PECCEU
BSC
50.633
Q
2.
1
119
Elio NIEUWLAND
SVU
50.850
3.
3
147
Ethan TREACY
MIRC
50.862
4.
4
114
Bavo COREMANS
STKG
53.528
5.
5
40
Fiete REICH
ETR
53.679
Race 189, Group 2 (3 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
5
Anthony CAST
ALD
49.243
Q
2.
3
16
Sven JOOS
BSC
49.856
3.
1
113
Bob KISS
STKG
49.894
4.
4
93
Jelmer KOOISTRA
SCT
50.696
Race 190, Group 2 (4 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
9
Daysan AMRI
ASMV
48.974
Q
2.
2
112
Kyle AERENS
STKG
49.061
3.
1
54
Maximilian BORN
EVD
49.242
4.
3
120
Jelle VAN DEN WIJNGAARD
SVU
51.991
5.
5
79
Jacob PORTER
NIRC
55.544
Race 191, Group 2 (5 of 5)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
146
Jason LEUNG
MIRC
48.983
Q
2.
2
100
Fabrice DUFBERG
SKS
49.594
3.
4
17
David DANNEEL
BSC
51.853
4.
3
65
Kay HUISMAN
HVHW
51.930
5.
5
3
Luca FRANCATO
AEV
52.146
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 192, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
89
Tristan NAVARRO
RPV
47.625
Q
2.
4
52
Tobias PIETSCH
EVD
48.701
3.
3
99
Jacob JANSSON
SKS
48.826
4.
5
118
Bauke BOLLEMA
SVU
50.017
1
96
Surendra VILLA
SES
P
Race 193, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
83
Yoann MARTINEZ
OGCA
46.748
Q
2.
2
10
Mattia ANTONIOLI
BOR
46.882
3.
4
34
Maximilian KRONER
ECK
47.148
4.
3
138
Ward PÉTRÉ
YDS
48.181
Race 194, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
11
Marco GIORDANO
BOR
46.410
Q
2.
3
14
Rino VANHOOREN
BSC
46.567
3.
4
78
Jack BURROWS
NIRC
46.864
4.
2
4
Aydin DJEMAL
ALD
47.996
5.
5
127
Bram DE JONG
TRL
1:02.357
Race 195, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
2
Damiano GIULIANI
AEV
48.567
Q
2.
3
53
Niclas WENDLER
EVD
49.664
3.
4
117
Hessel KOOT
SVU
1:04.202
ADV
4.
2
32
Ben MCFARLANE
DSSC
1:06.507
5.
1
140
Jens ALMEY
YES
1:13.485
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters