Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Melbourne, Australia - 24-26 February 2012
Preliminaries 500 M Ladies
12 Races (the best skater of each race qualifies for the Heats, total 24 skaters)
Race 38 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
49
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
46.416
Q
2.
8
Lea THIBAULT
CAN
46.502
Q
3.
2
Sinead FOGARTY
AUS
50.330
4.
39
Allie ROUT
NZL
50.591
Race 39 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
53
Sarah CHEN
USA
46.834
Q
2.
16
Lenka ZAHUMENSKA
CZE
47.701
Q
3.
30
Anna SAMARINA
KAZ
49.334
13
Yi-Ping CHIU
TPE
P
Race 40 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
WANG Xue
CHN
46.120
Q
2.
18
KONYA Zsofia
HUN
46.495
Q
3.
31
Mariya ZINCHENKO
KAZ
49.213
4.
27
Kyoko TATSUMI
JPN
56.762
Race 41 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Elena VIVIANI
ITA
46.873
Q
2.
3
Deanna LOCKETT
AUS
46.932
Q
3.
40
Agnieszka TAWREL
POL
1:04.268
4.
50
Deanna SEE
SIN
1:12.417
Race 42 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
HAN Yu Tong
CHN
45.799
Q
2.
47
Yulia KICHAPOVA
RUS
46.461
Q
3.
1
Emma COXON-SMITH
AUS
47.382
4.
19
TOTH Patricia
HUN
47.460
Race 43 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
17
DÉNES Veronika
HUN
46.774
Q
2.
46
Ekaterina BARANOK
RUS
46.868
Q
3.
6
Audrey PHANEUF
CAN
47.029
4.
45
Tünde BALÁZS
ROU
47.241
Race 44 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
33
Agne SEREIKAITE
LTU
46.342
Q
2.
37
Lois KLOOR
NED
49.043
Q
3.
15
Mu-Yin TSOU
TPE
51.018
4.
4
Melanie BRANTNER
AUT
51.686
Race 45 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
38
Lara VAN RUIJVEN
NED
47.064
Q
2.
51
You Young CHEA
USA
47.152
Q
3.
24
Sumire KIKUCHI
JPN
47.187
4.
34
Angeline Hui Theng CHAN
MAS
1:10.773
Race 46 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
GUO Yihan
CHN
46.685
Q
2.
20
Nicole MARTINELLI
ITA
47.131
Q
3.
29
Daria GONCHAROVA
KAZ
47.256
4.
35
Jia Yi CHEW
MAS
1:12.967
Race 47 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
43
HWANG Hyunsun
KOR
45.734
Q
2.
54
Kendal PUMPHREY
USA
48.413
Q
3.
32
Ilze URTANE
LAT
48.799
Race 48 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
41
AHN Se Jung
KOR
45.767
Q
2.
22
Arianna VALCEPINA
ITA
46.008
Q
3.
7
Courtney SHMYR
CAN
46.314
36
Anja CHONG
MAS
P
Race 49 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
SHIM Suk Hee
KOR
45.433
Q
2.
14
Hsiao-Ying CHUNG
TPE
47.346
Q
3.
25
Toko NANRI
JPN
48.046
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters