Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
JUNIOR EUROPA CUP FINAL - Brasov, Romania - 16-18 March 2012
 
Heats 777 meter Boys Novice
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 149, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.356 Kornel KOVACS  HUN1:15.877Q
2.247 Luca LÖFFLER  GER1:16.005Q
3.172 Enrico SALINO  ITA1:16.599 
4.4113 Adam TIMAR  ROU2:01.843
 Race 150, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.190 Tjerk DE BOER  NED1:15.673Q
2.346 Moritz KREUSELER  GER1:15.830Q
3.257 Andras SZIKLASI  HUN1:16.317 
4.471 Michele CECON  ITA1:16.386
 Race 151, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.41 Mark CHONG  AUS1:17.464Q
2.2121 Matus RUSNÁK  SVK1:18.150Q
3.1125 Oleh HANDEI  UKR1:18.274 
4.348 Adrian LÜDTKE  GER1:31.408
 Race 152, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3120 Michal CUJA  SVK1:16.845Q
2.229 Quentin FERCOQ  FRA1:16.905Q
3.1104 Marcin MICHALIS  POL1:16.986 
4.4114 Ovidiu VOLMER  ROU1:18.364
 
Semi Final 777 meter Boys Novice
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 165, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.4113 Adam TIMAR  ROU1:16.659Q
2.348 Adrian LÜDTKE  GER1:17.735Q
3.172 Enrico SALINO  ITA1:25.716 
4.2125 Oleh HANDEI  UKR1:27.681ADV
 Race 166, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.271 Michele CECON  ITA1:19.250Q
2.3104 Marcin MICHALIS  POL1:19.375Q
3.157 Andras SZIKLASI  HUN1:19.529 
4.4114 Ovidiu VOLMER  ROU1:47.091
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 167, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.156 Kornel KOVACS  HUN1:14.148Q
2.3120 Michal CUJA  SVK1:14.253Q
3.429 Quentin FERCOQ  FRA1:14.463 
4.247 Luca LÖFFLER  GER1:16.183
 Race 168, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.31 Mark CHONG  AUS1:14.027Q
2.190 Tjerk DE BOER  NED1:14.584Q
3.246 Moritz KREUSELER  GER1:15.443 
4.4121 Matus RUSNÁK  SVK1:19.180
 
Final 777 meter Boys Novice
 Race 181, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 Andras SZIKLASI  HUN1:15.791 
2.272 Enrico SALINO  ITA1:16.876
3.3114 Ovidiu VOLMER  ROU1:17.636
 Race 182, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1113 Adam TIMAR  ROU1:17.636 
2.4104 Marcin MICHALIS  POL1:17.679
3.248 Adrian LÜDTKE  GER1:33.343
4.5125 Oleh HANDEI  UKR1:39.761
371 Michele CECON  ITAP
 Race 183, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.129 Quentin FERCOQ  FRA1:15.206 
2.347 Luca LÖFFLER  GER1:15.482
3.246 Moritz KREUSELER  GER1:16.199
4.4121 Matus RUSNÁK  SVK1:16.612
 Race 184, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Mark CHONG  AUS1:13.01934 
2.3120 Michal CUJA  SVK1:14.28521
3.256 Kornel KOVACS  HUN1:14.40313
4.490 Tjerk DE BOER  NED1:14.8148
 
Distance Classification 777 meter Boys Novice
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.1 Mark CHONG  AUS1341|1|11:13.019
2.120 Michal CUJA  SVK2212|2|11:14.253
3.56 Kornel KOVACS  HUN3133|1|11:14.148
4.90 Tjerk DE BOER  NED484|2|11:14.584
  Final, Group 2
5.29 Quentin FERCOQ  FRA11|3|21:14.463
6.47 Luca LÖFFLER  GER22|4|21:15.482
7.46 Moritz KREUSELER  GER33|3|21:15.443
8.121 Matus RUSNÁK  SVK44|4|21:16.612
  Final, Group 3
9.113 Adam TIMAR  ROU11|1|41:16.659
10.104 Marcin MICHALIS  POL22|2|31:16.986
11.48 Adrian LÜDTKE  GER33|2|41:17.735
12.125 Oleh HANDEI  UKR44|4|31:18.274
13.71 Michele CECON  ITAPP|1|41:16.386
  Final, Group 4
14.57 Andras SZIKLASI  HUN11|3|31:15.791
15.72 Enrico SALINO  ITA22|3|31:16.599
16.114 Ovidiu VOLMER  ROU33|4|41:17.636


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
pb-event
Mapleskate
Customboots.de
Hunter
SpeedSkatingShop