Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
JUNIOR EUROPA CUP FINAL - Brasov, Romania - 16-18 March 2012
Heats 1000 meter Boys Novice
3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
Race 4, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
90
Tjerk DE BOER
NED
1:43.007
Q
2.
4
120
Michal CUJA
SVK
1:43.440
3.
3
125
Oleh HANDEI
UKR
1:43.559
4.
5
113
Adam TIMAR
ROU
1:43.754
5.
6
72
Enrico SALINO
ITA
1:44.119
6.
2
47
Luca LÖFFLER
GER
1:44.359
Race 5, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
56
KOVACS Kornel
HUN
1:39.863
Q
2.
2
29
Quentin FERCOQ
FRA
1:40.071
3.
5
71
Michele CECON
ITA
1:42.392
4.
1
104
Marcin MICHALIS
POL
1:54.192
5.
4
48
Adrian LÜDTKE
GER
1:56.490
Race 6, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
57
SZIKLASI Andras
HUN
1:55.289
Q
2.
5
1
Mark CHONG
AUS
1:55.319
3.
3
46
Moritz KREUSELER
GER
1:56.629
4.
2
114
Ovidiu VOLMER
ROU
1:57.384
5.
4
121
Matus RUSNÁK
SVK
1:57.590
Final 1000 meter Boys Novice
Race 16, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
72
Enrico SALINO
ITA
1:42.613
2.
2
47
Luca LÖFFLER
GER
1:43.269
3.
3
48
Adrian LÜDTKE
GER
1:43.401
4.
4
121
Matus RUSNÁK
SVK
1:43.545
Race 17, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
104
Marcin MICHALIS
POL
1:40.858
2.
3
113
Adam TIMAR
ROU
1:41.339
3.
2
125
Oleh HANDEI
UKR
1:41.406
4.
5
46
Moritz KREUSELER
GER
1:41.887
5.
6
114
Ovidiu VOLMER
ROU
1:43.217
6.
1
71
Michele CECON
ITA
1:59.897
Race 18, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
1
Mark CHONG
AUS
1:37.647
34
2.
1
56
KOVACS Kornel
HUN
1:37.722
21
3.
5
57
SZIKLASI Andras
HUN
1:39.122
13
4.
3
90
Tjerk DE BOER
NED
1:39.242
8
5.
4
120
Michal CUJA
SVK
1:39.798
5
6.
2
29
Quentin FERCOQ
FRA
1:39.811
3
Distance Classification 1000 meter Boys Novice
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
1
Mark CHONG
AUS
1
34
1|2
1:37.647
2.
56
KOVACS Kornel
HUN
2
21
2|1
1:37.722
3.
57
SZIKLASI Andras
HUN
3
13
3|1
1:39.122
4.
90
Tjerk DE BOER
NED
4
8
4|1
1:39.242
5.
120
Michal CUJA
SVK
5
5
5|2
1:39.798
6.
29
Quentin FERCOQ
FRA
6
3
6|2
1:39.811
Final, Group 2
7.
104
Marcin MICHALIS
POL
1
1|4
1:40.858
8.
113
Adam TIMAR
ROU
2
2|4
1:41.339
9.
125
Oleh HANDEI
UKR
3
3|3
1:41.406
10.
46
Moritz KREUSELER
GER
4
4|3
1:41.887
11.
114
Ovidiu VOLMER
ROU
5
5|4
1:43.217
12.
71
Michele CECON
ITA
6
6|3
1:42.392
Final, Group 3
13.
72
Enrico SALINO
ITA
1
1|5
1:42.613
14.
47
Luca LÖFFLER
GER
2
2|6
1:43.269
15.
48
Adrian LÜDTKE
GER
3
3|5
1:43.401
16.
121
Matus RUSNÁK
SVK
4
4|5
1:43.545
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters