Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
JUNIOR EUROPA CUP FINAL - Brasov, Romania - 16-18 March 2012
 
Heats 500 meter Ladies Junior A
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 105, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.377 Lara VAN RUIJVEN  NED47.997Q
2.491 Adrianna CIWONIUK  POL50.060Q
3.16 Liliya DZHUSTROVA  BUL50.528 
4.221 Manon HUOT MARCHAND  FRA52.259
 Race 106, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS47.835Q
2.392 Patrycja ROSZKOWSKA  POL50.026Q
3.131 Shannon SCOTT  GBR50.628 
 Race 107, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Lucija Ana ILIJIC  CRO50.774Q
2.375 Tineke GROENEVELD  NED51.118Q
3.130 Claire PIRIE  GBR51.149 
4.47 Anna YAKIMOVA  BUL51.194
 Race 108, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA48.577Q
2.4105 Ottilia SILLO  ROU48.780Q
3.376 Lois KLOOR  NED48.787 
4.137 Manon VAN HOEVEN  GER50.962
 
Semi Final 500 meter Ladies Junior A
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 121, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS47.278Q
2.291 Adrianna CIWONIUK  POL49.323Q
3.475 Tineke GROENEVELD  NED49.681 
4.313 Lucija Ana ILIJIC  CRO50.665
 Race 122, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.177 Lara VAN RUIJVEN  NED47.923Q
2.3105 Ottilia SILLO  ROU48.078Q
3.492 Patrycja ROSZKOWSKA  POL49.713 
4.2127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA58.791
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 123, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Anna YAKIMOVA  BUL50.446Q
2.137 Manon VAN HOEVEN  GER50.586Q
3.230 Claire PIRIE  GBR50.700 
 Race 124, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.176 Lois KLOOR  NED50.011Q
2.331 Shannon SCOTT  GBR50.656Q
3.26 Liliya DZHUSTROVA  BUL50.860 
4.421 Manon HUOT MARCHAND  FRA51.892
 
Final 500 meter Ladies Junior A
 Race 137, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.130 Claire PIRIE  GBR51.726 
2.26 Liliya DZHUSTROVA  BUL52.620
321 Manon HUOT MARCHAND  FRAP
 Race 138, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.176 Lois KLOOR  NED49.707 
2.27 Anna YAKIMOVA  BUL49.817
3.337 Manon VAN HOEVEN  GER50.467
4.431 Shannon SCOTT  GBR51.387
 Race 139, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.292 Patrycja ROSZKOWSKA  POL49.469 
2.4127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA49.519
3.175 Tineke GROENEVELD  NED49.626
4.313 Lucija Ana ILIJIC  CRO51.148
 Race 140, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS47.06434 
2.277 Lara VAN RUIJVEN  NED47.14121
3.3105 Ottilia SILLO  ROU48.63013
4.491 Adrianna CIWONIUK  POL49.7308
 
Distance Classification 500 meter Ladies Junior A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS1341|1|147.064
2.77 Lara VAN RUIJVEN  NED2212|1|147.141
3.105 Ottilia SILLO  ROU3133|2|248.078
4.91 Adrianna CIWONIUK  POL484|2|249.323
  Final, Group 2
5.92 Patrycja ROSZKOWSKA  POL11|3|249.469
6.127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA22|4|148.577
7.75 Tineke GROENEVELD  NED33|3|20.496
8.13 Lucija Ana ILIJIC  CRO44|4|150.665
  Final, Group 3
9.76 Lois KLOOR  NED11|1|348.787
10.7 Anna YAKIMOVA  BUL22|1|449.817
11.37 Manon VAN HOEVEN  GER33|2|450.467
12.31 Shannon SCOTT  GBR44|2|350.628
  Final, Group 4
13.30 Claire PIRIE  GBR11|3|350.700
14.6 Liliya DZHUSTROVA  BUL22|3|350.528
15.21 Manon HUOT MARCHAND  FRAPP|4|451.892


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
pb-event
Mapleskate
Hunter
SpeedSkatingShop
Customboots.de
Sebra Sports