Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
JUNIOR EUROPA CUP FINAL - Brasov, Romania - 16-18 March 2012
 
Heats 1000 meter Ladies Junior A
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 201, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS1:44.675Q
2.392 Patrycja ROSZKOWSKA  POL1:45.835Q
3.213 Lucija Ana ILIJIC  CRO1:47.131 
 Race 202, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.276 Lois KLOOR  NED1:45.145Q
2.491 Adrianna CIWONIUK  POL1:45.196Q
3.1105 Ottilia SILLO  ROU1:45.676 
36 Liliya DZHUSTROVA  BULDNS
 Race 203, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA1:41.364Q
2.175 Tineke GROENEVELD  NED1:41.599Q
3.237 Manon VAN HOEVEN  GER1:44.186 
4.430 Claire PIRIE  GBR1:48.251
 Race 204, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.377 Lara VAN RUIJVEN  NED1:44.185Q
2.17 Anna YAKIMOVA  BUL1:45.801Q
3.431 Shannon SCOTT  GBR1:47.629 
4.221 Manon HUOT MARCHAND  FRA1:49.314
 
Semi Final 1000 meter Ladies Junior A
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 217, Group 2     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.213 Lucija Ana ILIJIC  CRO1:58.981Q
2.137 Manon VAN HOEVEN  GER1:59.079Q
3.330 Claire PIRIE  GBR1:59.269 
 Race 218, Group 2     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1105 Ottilia SILLO  ROU1:45.075Q
2.321 Manon HUOT MARCHAND  FRA1:45.341Q
3.231 Shannon SCOTT  GBR1:45.535 
  2 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 219, Group 1     (1 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS1:39.669Q
2.376 Lois KLOOR  NED1:41.199Q
3.491 Adrianna CIWONIUK  POL1:42.242 
4.175 Tineke GROENEVELD  NED1:42.252
 Race 220, Group 1     (2 of 2)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA1:41.419Q
2.277 Lara VAN RUIJVEN  NED1:41.459Q
3.37 Anna YAKIMOVA  BUL1:44.526 
4.492 Patrycja ROSZKOWSKA  POL2:00.972
 
Final 1000 meter Ladies Junior A
 Race 232, Group 4     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Shannon SCOTT  GBR1:47.620 
2.230 Claire PIRIE  GBR1:47.699
 Race 233, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1105 Ottilia SILLO  ROU1:45.274 
2.313 Lucija Ana ILIJIC  CRO1:45.290
3.221 Manon HUOT MARCHAND  FRA2:03.651
4.437 Manon VAN HOEVEN  GER2:06.276
 Race 234, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.275 Tineke GROENEVELD  NED1:41.360 
2.191 Adrianna CIWONIUK  POL1:41.881
3.492 Patrycja ROSZKOWSKA  POL1:42.952
4.37 Anna YAKIMOVA  BUL1:45.413
 Race 235, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS1:38.24934 
2.477 Lara VAN RUIJVEN  NED1:38.30221
3.276 Lois KLOOR  NED1:38.46213
4.3127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA1:38.8958
 
Distance Classification 1000 meter Ladies Junior A
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.115 Evgeniya ZAKHAROVA  RUS1341|1|11:38.249
2.77 Lara VAN RUIJVEN  NED2212|2|11:38.302
3.76 Lois KLOOR  NED3133|2|11:38.462
4.127 Tifany HUOT MARCHAND  FRA484|1|11:38.895
  Final, Group 2
5.75 Tineke GROENEVELD  NED11|4|21:41.360
6.91 Adrianna CIWONIUK  POL22|3|21:41.881
7.92 Patrycja ROSZKOWSKA  POL33|4|21:42.952
8.7 Anna YAKIMOVA  BUL44|3|21:44.526
  Final, Group 3
9.105 Ottilia SILLO  ROU11|1|31:45.075
10.13 Lucija Ana ILIJIC  CRO22|1|31:45.290
11.21 Manon HUOT MARCHAND  FRA33|2|41:45.341
12.37 Manon VAN HOEVEN  GER44|2|31:44.186
  Final, Group 4
13.31 Shannon SCOTT  GBR11|3|31:45.535
14.30 Claire PIRIE  GBR22|3|41:47.699


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Mapleskate
SpeedSkatingShop
Sebra Sports
pb-event
Hunter
Customboots.de