Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
EUROPEAN CHAMPIONSHIPS - Mlada Boleslav, Czech Republic - 27-29 January 2012
 
Heats 1000 m Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
 Race 94     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.153 Yuri CONFORTOLA  ITA1:28.796Q
2.138 Jack WHELBOURNE  GBR1:29.128Q
3.111 Aliaksandr ANTANENKA  BLR1:30.088 
4.101 Declan HISCOX  AUT1:30.165
120 Jakov DOMITREK  CROP
 Race 95     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.167 Bartosz KONOPKO  POL1:32.699Q
2.130 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:32.976Q
3.112 Yauheni RYZHOU  BLR1:33.695 
4.181 Selim TANRIKULU  TUR1:34.919
5.177 Dusan STAMENKOVIC  SRB1:49.061
 Race 96     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Vladislav BYKANOV  ISR1:31.786Q
2.123 Milos APELTAUER  CZE1:32.405Q
3.182 Mukerrem TOP  TUR1:34.353 
4.158 Jekabs SAULITIS  LAT1:53.938ADV
135 Richard SHOEBRIDGE  GBRP
 Race 97     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.171 Semen ELISTRATOV  RUS1:27.465Q
2.165 Jakub JAWORSKI  POL1:27.740Q
3.186 Serhiy LIFYRENKO  UKR1:28.825 
4.109 Nihad BASIC  BIH1:33.718
5.127 Lasse WILMS  DEN1:38.722
 Race 98     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.162 Freek VAN DER WART  NED1:32.138Q
2.154 Tommaso DOTTI  ITA1:32.338Q
3.117 Tsvetan TSANKOV  BUL1:34.209 
4.178 Jos� CAVALLI  SUI1:35.531
 Race 99     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.173 Evgeny KOZULIN  RUS1:31.642Q
2.140 Paul HERRMANN  GER1:31.711Q
3.125 Vojtech LOUDIN  CZE1:31.884 
4.102 Matthias STELZMÜLLER  AUT1:32.637
5.151 Sergei KUDRIA  ISR1:35.221
 Race 100     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.172 Vladimir GRIGOREV  RUS1:34.040Q
2.184 Ievgen GUTENOV  UKR1:34.137Q
3.133 Jérémy MASSON  FRA1:34.172 
4.170 Emil IMRE  ROU1:35.701
5.121 Darko SMOGAR  CRO1:41.190
 Race 101     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Niels KERSTHOLT  NED1:31.528Q
2.103 Timothy DEWISPELAERE  BEL1:31.652Q
3.129 Alvaro PENA  ESP1:33.528 
4.144 BÉRES Bence  HUN1:46.231ADV
164 Adam FILIPOWICZ  POLP
 Race 102     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Thibaut FAUCONNET *  FRA1:29.636Q
2.142 Robert SEIFERT  GER1:29.914Q
3.157 Roberto PUKITIS  LAT1:30.017 
4.116 Kiril PANDOV  BUL1:32.804
5.128 Jonathan LOPEZ  ESP1:36.494
 Race 103     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 Sjinkie KNEGT  NED1:31.768Q
2.147 LIU Shaolin Sandor  HUN1:31.913Q
3.106 Mathias VOSTÉ  BEL1:33.156 
4.176 Denis BRKIC  SRB1:49.417
5.169 István GÁL-ORAVECZ  ROU1:57.823


.

* Result of Thibaut Fauconnet is disqualified, see ISU Communication 1725 (May 4, 2012)

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Bioracer
Engo
Kilimanjaro
Skate-Tec
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Web-TV