Events
Budapest-Santa Claus Cup
Hasselt-Speculaascup
Gent-Easter Tournement
Oberstdorf-OSS
Beijing
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
2011 AUSTRALIAN OPEN SHORT TRACK CHAMPIONSHIPS - Melbourne, Australia - 7-8 October 2011
 
Heats 1500 meter Senior Men
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final, total 6 skaters)
 Race 6, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1145 Pierre BODA  Roos2:47.680Q
2.6353 Grant HESTER  CCSSC2:47.750Q
3.3553 Armstrong LAZENBY  OSF2:48.193 
4.48 Jamie SUTTON  Haurak2:49.410
5.5390 Luke CULLEN  CCSSC2:52.878
6.2382 Anthony NICHOLL  Arrows3:00.470
 Race 7, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.436 Blake SKJELLERUP  Haurak2:24.080Q
2.5119 Ronald CALDECUTT  Roos2:24.087Q
3.2319 Joshua RAINES  CCSSC2:28.079 
4.133 Christopher JARDEN  CCSSC2:30.046
5.3336 Nathaniel HENRY  CCSSC-    
 Race 8, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1164 Lachlan HAY  Roos2:36.538Q
2.3405 Noah ESSAGHIR  CCSSC2:36.950Q
3.6524 Angus MCCULLOCH  OSF2:39.101 
4.2345 Scott WEEKES  Arrows2:41.841
5.5352 Greg TEUSS  Arrows2:51.264
6.4708 Laurent PILOTE  WFIRC2:55.792
 
Final 1500 meter Senior Men
 Race 19, Group 3     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5336 Nathaniel HENRY  CCSSC2:24.969 
2.3390 Luke CULLEN  CCSSC2:37.837
3.1352 Greg TEUSS  Arrows2:46.903
4.4382 Anthony NICHOLL  Arrows2:51.330
5.2708 Laurent PILOTE  WFIRC3:21.414
 Race 20, Group 2     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3553 Armstrong LAZENBY  OSF2:34.896 
2.1524 Angus MCCULLOCH  OSF2:35.469
3.48 Jamie SUTTON  Haurak2:35.771
4.6319 Joshua RAINES  CCSSC2:37.194
5.2345 Scott WEEKES  Arrows2:40.009
6.533 Christopher JARDEN  CCSSC2:41.433
 Race 21, Group 1     (1 of 1)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1164 Lachlan HAY  Roos2:25.10934 
2.3145 Pierre BODA  Roos2:25.25221
3.536 Blake SKJELLERUP  Haurak2:25.41213
4.2405 Noah ESSAGHIR  CCSSC2:25.5498
5.4353 Grant HESTER  CCSSC2:25.6125
6.6119 Ronald CALDECUTT  Roos2:33.5883
 
Distance Classification 1500 meter Senior Men
RankNrNameAffilFinishFPBest time
  Final, Group 1
1.164 Lachlan HAY  Roos1341|12:25.109
2.145 Pierre BODA  Roos2212|12:25.252
3.36 Blake SKJELLERUP  Haurak3133|12:24.080
4.405 Noah ESSAGHIR  CCSSC484|22:25.549
5.353 Grant HESTER  CCSSC555|22:25.612
6.119 Ronald CALDECUTT  Roos636|22:24.087
  Final, Group 2
7.553 Armstrong LAZENBY  OSF11|32:34.896
8.524 Angus MCCULLOCH  OSF22|32:35.469
9.8 Jamie SUTTON  Haurak33|42:35.771
10.319 Joshua RAINES  CCSSC44|32:28.079
11.345 Scott WEEKES  Arrows55|42:40.009
12.33 Christopher JARDEN  CCSSC66|42:30.046
  Final, Group 3
13.336 Nathaniel HENRY  CCSSC11|52:24.969
14.390 Luke CULLEN  CCSSC22|52:37.837
15.352 Greg TEUSS  Arrows33|52:46.903
16.382 Anthony NICHOLL  Arrows44|62:51.330
17.708 Laurent PILOTE  WFIRC55|62:55.792


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Sebra Sports
Skate-Tec
Impakt Sport
Bioracer
Web-TV
Kilimanjaro