|
Heats 1500 meter Men |
10 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 36 skaters) |
Race 40, Group 1 (1 of 10) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 29 | | Evgeny KOZULIN | NNO | 2:39.160 | | Q |
2. | 2 | 88 | | Pavel BITSULYA | KOL | 2:39.490 | | Q |
3. | 3 | 23 | | Vitaliy FEOKTISTOV | KLI | 2:39.590 | | Q |
4. | 4 | 85 | | Nikita BARTASCHUK | RYB | 2:39.690 | | q |
5. | 5 | 11 | | Alexander PAVLOV | MOS | 2:41.130 | | |
|
|
Race 42, Group 1 (3 of 10) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 79 | | Vyacheslav KURGINYAN | KLI | 2:30.970 | | Q |
2. | 2 | 94 | | Vyacheslav SELEZNEV | SMO | 2:34.720 | | Q |
3. | 3 | 70 | | Mikhail LAVEYKIN | PET | 2:40.490 | | Q |
4. | 4 | 38 | | Denis MALKOV | NNO | 2:42.240 | | |
5. | 5 | 60 | | Artem AYRANETYAN | PEN | 2:46.870 | | ADV |
| 6 | 83 | | Iliya KNYAZEV | RYB | P | | |
|
Race 43, Group 1 (4 of 10) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 20 | | Vladimir GRIGOREV | KLI | 2:32.880 | | Q |
2. | 2 | 31 | | Nikita VOTYAKOV | NNO | 2:33.200 | | Q |
3. | 3 | 86 | | Dmitrii DOKOLIN | RYB | 2:33.290 | | Q |
4. | 4 | 16 | | Kirill VORONIN | MOS | 2:40.820 | | |
5. | 5 | 72 | | Alexander SHARISHOV | PET | 2:47.120 | | |
|
Race 44, Group 1 (5 of 10) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 78 | | Ruslan ZAKHAROV | KLI | 2:33.900 | | Q |
2. | 2 | 89 | | Kirill BUYANOV | KOL | 2:34.020 | | Q |
3. | 3 | 44 | | Iliya ILYINYKH | NOV | 2:35.000 | | Q |
4. | 4 | 34 | | Petr PROSOLENKO | NNO | 2:36.640 | | q |
5. | 5 | 52 | | Andrey CHERNOV | OMS | 2:37.660 | | |
6. | 6 | 14 | | Roman DOLGOV | MOS | 2:38.330 | | |
|
|
Race 46, Group 1 (7 of 10) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 30 | | Kirill SHASHIN | NNO | 2:33.250 | | Q |
2. | 2 | 92 | | Andrey VOSKRESENSKIY | SMO | 2:35.840 | | Q |
3. | 3 | 84 | | Mikhail STAROSTIN | RYB | 2:37.180 | | Q |
4. | 4 | 50 | | Konstantin SCHERBAKOV | OMS | 2:38.050 | | q |
5. | 5 | 39 | | Isha YUNANOV | NNO | 2:41.070 | | |
6. | 6 | 71 | | Artem VOLOCHAN | PET | 2:41.310 | | |
|
|
Race 48, Group 1 (9 of 10) |
|
Finish | StartPos. | Nr. | Name | | Affil | Time | Points | Qualification |
1. | 1 | 82 | | Pavel RYBAKOV | RYB | 2:28.510 | | Q |
2. | 2 | 43 | | Vladimir KUZOVNIKOV | NOV | 2:29.180 | | Q |
3. | 3 | 33 | | Aleksey KOROBOV | NNO | 2:30.520 | | Q |
4. | 4 | 12 | | Denis ARLIMOV | MOS | 2:31.880 | | q |
5. | 5 | 91 | | Pavel GAVRILOV | KOL | 2:32.730 | | |
| 6 | 96 | | Denis BAKHAROVSKIY | PET | P | | |
|
|