Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
WORLD CHAMPIONSHIPS - Montreal, Canada - 14-16 March 2014
 
Heats 1500 m Men
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 18 skaters)
 Race 8     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 SIN Da Woon  KOR2:19.337Q
2.153 Victor AN  RUS2:19.411Q
3.114 SHI Jingnan  CHN2:19.565 
4.161 Serhiy LIFYRENKO  UKR2:23.841
5.103 Nathaniel HENRY  AUS2:28.144
6.149 Daan BREEUWSMA  NED2:35.156
 Race 9     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.165 J.R. CELSKI  USA2:14.764Q
2.145 PARK Seyeong  KOR2:14.995Q
3.106 Dimitar GEORGIEV  BUL2:18.954 
4.130 Vladislav BYKANOV  ISR2:20.111ADV
5.168 Alvaro PENA  ESP2:24.274
133 Tommaso DOTTI  ITAP
 Race 10     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.143 LEE Hanbin  KOR2:15.518Q
2.154 Semen ELISTRATOV  RUS2:15.620Q
3.138 Yoshiaki OGURO  JPN2:17.233q
4.118 Vojtech LOUDIN  CZE2:18.439
5.162 Dmytro POLTAVETS  UKR2:18.734
6.159 Miodrag POPOVIC  SRB2:27.967
 Race 11     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.109 Charles HAMELIN  CAN2:14.545Q
2.166 Chris CREVELING  USA2:15.417Q
3.137 Takayuki MURATAKE  JPN2:16.306q
4.127 Pan To Barton LUI  HKG2:16.560
5.141 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ2:42.879
124 Jack WHELBOURNE  GBRP
 Race 12     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.111 Olivier JEAN  CAN2:23.650Q
2.152 Freek VAN DER WART  NED2:23.695Q
3.128 LIU Shaolin Sandor  HUN2:24.123 
4.104 Edin BRANKOVIC  BIH2:26.129
5.117 Jakov DOMITREK  CRO2:30.751
6.158 Lucas Jun Jie NG  SIN2:31.866
 Race 13     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 WU Dajing  CHN2:19.606Q
2.107 Charle COURNOYER  CAN2:19.753Q
3.180 Yuri CONFORTOLA  ITA2:19.784 
4.129 LOTH David Mano  HUN2:20.183
5.125 Paul HERRMANN  GER2:20.345
6.147 Jekabs SAULITIS  LAT2:20.782
 Race 14     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.113 HAN Tianyu  CHN2:26.082Q
2.155 Vladimir GRIGOREV  RUS2:26.183Q
3.102 Pierre BODA  AUS2:27.073 
4.126 Robert SEIFERT  GER2:28.437
5.105 Yauheni RYZHOU  BLR2:30.283
160 Bo-Kai YANG  TPEDNS
 Race 15     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Thibaut FAUCONNET  FRA2:19.331Q
2.151 Sjinkie KNEGT  NED2:19.408Q
3.139 Daisuke UEMURA  JPN2:19.565 
4.122 Richard SHOEBRIDGE  GBR2:20.701
5.186 Yonaton Spenser SUBIN  ISR2:30.059
6.101 Jose Ignacio FAZIO  ARG3:12.446


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Sebra Sports
Bioracer
Web-TV
Kilimanjaro
Eraton Race Timers
Engo
Skate-Tec