Events
Oslo Open
Hasselt StarClass
Almaty Worldcup-3
Dresden Worldcup-5
Almaty Worldcup-4
Gdansk-EC
Friuli EYOF
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Heerenveen StarClass
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLD CUP - Saguenay, QC, Canada - 3-5 December 2004
 
Preliminaries 1000 m Men
 Race 81, Group 1     (1 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.36 Satoru TERAO  JPN1:34.340
2.84 LI Jia Jun  CHN1:34.491
3.49 Thomas BAUER  GER1:35.240
4.75 Assen PANDOV  BUL1:35.523
 Race 82, Group 1     (2 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.88 SUI Baoku  CHN1:30.702
2.60 Paul STANLEY  GBR1:30.948
3.100 Volodymyr GRYGORIEV  UKR1:31.549
4.24 David GROSSENBACHER  SUI1:34.035
 Race 83, Group 1     (3 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.37 Takafumi NISHITANI  JPN1:30.114
2.25 Sascha LAUBER  SUI1:30.528
3.109 Guillaume MATHIEU  FRA1:30.549
4.99 Yevgen YAKOVLEV  UKR1:30.639
 Race 84, Group 1     (4 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.58 Jon ELEY  GBR1:32.216
2.110 Maxime CHATAIGNIER  FRA1:32.914
3.23 Thomas MOGENDORFF  NED1:32.934
4.50 Alex MCEWAN  AUS1:33.129
 Race 85, Group 1     (5 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.46 Arian NACHBAR  GER1:34.728
2.65 Pieter GYSEL  BEL1:34.831
3.29 Matthew FULLER  NZL1:34.979
4.54 Elliott SHRIANE  AUS1:35.025
 Race 86, Group 1     (6 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Jonathan GUILMETTE  CAN1:31.946
2.64 Wim DE DEYNE  BEL1:32.359
3.28 Mark JACKSON  NZL1:33.561
4.76 Nikolay STANCHEV  BUL2:03.496
 Race 87, Group 1     (7 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Charles HAMELIN  CAN1:30.777
2.118 Alex IZYKOWSKI  USA1:31.067
3.30 Blake SKJELLERUP  NZL1:31.201
4.96 Sergey PRANKEVICH  RUS1:31.769
 Race 88, Group 1     (8 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 Mark MCNEE  AUS1:35.859
2.47 Sebastian PRAUS  GER1:40.197
3.21 Cees JUFFERMANS  NED1:56.481
107 Thibaut FAUCONNET  FRADQ
 Race 89, Group 1     (9 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.8 Mathieu TURCOTTE  CAN1:30.068
2.38 Junji ITO  JPN1:30.331
3.97 Alexander GERTSIKOV  RUS1:30.559
55 Felipe DE SOUZA  BRADNF
 Race 90, Group 1     (10 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.115 Apolo Anton OHNO  USA1:34.937
2.67 Dries CELIS  BEL1:35.662
3.101 Volodymyr CHERNEGA  UKR1:35.753
4.74 Lubomir POPOVSKI  BUL1:35.997
 Race 91, Group 1     (11 of 11)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.117 Shani DAVIS  USA1:30.481
2.86 LI Haonan  CHN1:30.548
3.59 Tom IVESON  GBR1:30.802
4.19 Niels KERSTHOLT  NED1:31.182
5.95 Yaroslav KARPOUKHIN  RUS1:31.688


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Web-TV
Engo
Bioracer
Impakt Sport
Kilimanjaro
Sebra Sports
Eraton
Skate-Tec