Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OLYMPIC WINTER GAMES - Sochi, Russia - 7-23 February 2014
 
Heats 1500 meter Men
  6 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Semi Final)
 Race 1, Group 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1219 Jack WHELBOURNE  GBR2:14.091Q
2.2226 Yuri CONFORTOLA  ITA2:14.143Q
3.3248 Sjinkie KNEGT  NED2:14.249Q
4.4220 Robert SEIFERT  GER2:16.555 
5.5244 Roberto PUKITIS  LAT2:30.671ADV
6233 Yuzo TAKAMIDO  JPNP
 Race 2, Group 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1250 Victor AN  RUS2:20.865Q
2.2209 Tianyu HAN  CHN2:20.911Q
3.3242 Seyeong PARK  KOR2:21.087Q
4.4225 Vladislav BYKANOV  ISR2:21.163 
5.5221 Pan To Barton LUI  HKG2:22.139
6.6223 Viktor KNOCH  HUN2:47.714
 Race 3, Group 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1243 Da Woon SIN  KOR2:15.530Q
2.2258 J.R. CELSKI  USA2:15.675Q
3.3216 Sébastien LEPAPE  FRA2:15.806Q
4.4232 Ryosuke SAKAZUME  JPN2:17.985 
5.5202 Maksim SIARHEYU  BLR2:19.505
6.6211 Jingnan SHI  CHN2:51.512
 Race 4, Group 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1205 Charles HAMELIN  CAN2:16.903Q
2.2251 Semen ELISTRATOV  RUS2:16.904Q
3.3256 Eduardo ALVAREZ  USA2:17.532Q
4.4214 Maxime CHATAIGNIER  FRA2:17.938 
5.5235 Aidar BEKZHANOV  KAZ2:19.713
6.6222 Bence BÉRES  HUN2:20.327
 Race 5, Group 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1247 Niels KERSTHOLT  NED2:13.848Q
2.2206 François HAMELIN  CAN2:13.935Q
3.3215 Thibaut FAUCONNET  FRA2:14.054Q
4.4224 Sandor LIU SHAOLIN  HUN2:14.055 
5.5213 Vojtech LOUDIN  CZE2:14.906
6.6237 Denis NIKISHA  KAZ2:16.452
 Race 6, Group 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1240 Hanbin LEE  KOR2:16.412Q
2.2204 Michael GILDAY  CAN2:16.468Q
3.3208 Dequan CHEN  CHN2:16.535Q
4.4259 Chris CREVELING  USA2:16.553 
5.5227 Tommaso DOTTI  ITA2:17.300
6.6231 Satoshi SAKASHITA  JPN2:18.298


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Mapleskate
Hunter
pb-event
SpeedSkatingShop
Customboots.de