Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
OBERSTDORF SUMMERCAMP TROPHY - Oberstdorf, Germany - 29 July-4 August 2012
Heats 500 meter Ladies
3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 14, Group 1 (1 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
13
Esmée MESSEMAKER
HVHW
-
Q
2.
3
19
Miranda SLOOTWEG
IHCL
-
Q
3.
1
11
Isabel KLATT
ECO
-
ADV
Race 15, Group 1 (2 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
10
Constanze KLUIVERS
DKIJV
-
Q
2.
1
14
Cecilia BACKSTRÖM
LUX
-
Q
3.
2
17
Hannah VERMEEREN
IRTA
-
q
Race 16, Group 1 (3 of 3)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
16
Hanne DESMET
IRTA
-
Q
2.
1
9
Emma VAN ZUIJLEN
DKIJV
-
Q
3.
3
15
Katrin SCHLEGEL
SUI
-
q
Semi Final 500 meter Ladies
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 23, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
13
Esmée MESSEMAKER
HVHW
-
Q
2.
2
19
Miranda SLOOTWEG
IHCL
-
3.
4
11
Isabel KLATT
ECO
-
4.
1
16
Hanne DESMET
IRTA
-
Race 24, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
14
Cecilia BACKSTRÖM
LUX
-
Q
2.
2
9
Emma VAN ZUIJLEN
DKIJV
-
3.
1
15
Katrin SCHLEGEL
SUI
-
4
10
Constanze KLUIVERS
DKIJV
P
Final 500 meter Ladies
Race 28, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
11
Isabel KLATT
ECO
-
2.
3
16
Hanne DESMET
IRTA
-
3.
4
10
Constanze KLUIVERS
DKIJV
-
4.
5
17
Hannah VERMEEREN
IRTA
-
5.
1
15
Katrin SCHLEGEL
SUI
-
Race 29, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
13
Esmée MESSEMAKER
HVHW
-
34
2.
3
19
Miranda SLOOTWEG
IHCL
-
21
3.
4
14
Cecilia BACKSTRÖM
LUX
-
13
4.
1
9
Emma VAN ZUIJLEN
DKIJV
-
8
Distance Classification 500 meter Ladies
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
13
Esmée MESSEMAKER
HVHW
1
34
1|1|1
2.
19
Miranda SLOOTWEG
IHCL
2
21
2|2|2
3.
14
Cecilia BACKSTRÖM
LUX
3
13
3|1|2
4.
9
Emma VAN ZUIJLEN
DKIJV
4
8
4|2|2
Final, Group 2
5.
11
Isabel KLATT
ECO
1
1|3|3
6.
16
Hanne DESMET
IRTA
2
2|4|1
7.
10
Constanze KLUIVERS
DKIJV
3
3|P|1
8.
17
Hannah VERMEEREN
IRTA
4
4|3
9.
15
Katrin SCHLEGEL
SUI
5
5|3|3
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters