Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Calgary, Canada - 19-21 October 2012
Preliminaries 1000 m (2) Men
10 Races (the best skater of each race qualifies for the Heats, total 20 skaters)
Race 79 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
157
NOH Jinkyu
KOR
1:24.412
Q
2.
136
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:25.078
Q
3.
165
Jeroen SONNEVELD
NED
1:26.030
4.
132
OLAH Bence
HUN
1:27.079
5.
147
Fedor ANDREYEV
KAZ
1:45.231
Race 80 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
111
Maxime CHATAIGNIER
FRA
1:26.412
Q
2.
174
Semen ELISTRATOV
RUS
1:26.610
Q
3.
105
HAN Tianyu
CHN
1:26.810
4.
167
Blake SKJELLERUP
NZL
1:27.171
5.
110
Vojtech LOUDIN
CZE
1:28.901
Race 81 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
155
KWAK Yoon-Gy
KOR
1:26.532
Q
2.
192
Travis JAYNER
USA
1:26.961
Q
3.
150
Aslan DAUMOV
KAZ
1:30.017
4.
188
Oleksandr ZHELTONOG
UKR
1:30.077
5.
131
NAGY Konrad
HUN
1:40.779
Race 82 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
191
Chris CREVELING
USA
1:26.398
Q
2.
144
Yuzo TAKAMIDO
JPN
1:26.415
Q
3.
161
Christiaan BÖKKERINK
NED
1:26.632
4.
93
Lachlan HAY
AUS
1:26.702
5.
181
Selim TANRIKULU
TUR
1:30.109
Race 83 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
102
Liam MCFARLANE
CAN
1:29.014
Q
2.
134
Vladislav BYKANOV
ISR
1:29.101
Q
3.
186
Dmytro POLTAVETS
UKR
1:31.904
4.
115
Sébastien LEPAPE
FRA
2:19.928
148
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
P
Race 84 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
189
Kyle CARR
USA
1:27.446
Q
2.
108
YU Yongjun
CHN
1:27.521
Q
3.
122
Jack WHELBOURNE
GBR
1:27.603
4.
170
Sebastian KLOSINSKI
POL
1:29.425
5.
187
Mykyta SOKOLOV
UKR
1:30.285
Race 85 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
164
Sjinkie KNEGT
NED
1:30.327
Q
2.
135
Andrea CASSINELLI
ITA
1:30.904
Q
3.
159
Roberto PUKITIS
LAT
1:31.121
4.
126
Christoph MILZ
GER
1:34.270
5.
119
Billy SIMMS
GBR
1:45.732
Race 86 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
98
Michael GILDAY
CAN
1:26.524
Q
2.
154
KIM Yunjae
KOR
1:26.617
Q
3.
112
Thibaut CROLET
FRA
1:26.770
4.
121
Ian UPCOTT
GBR
1:28.233
5.
124
Jonas KAUFMANN-LUDWIG
GER
1:29.679
Race 87 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
96
Guillaume BASTILLE
CAN
1:26.471
Q
2.
178
Ruslan ZAKHAROV
RUS
1:26.507
Q
3.
103
CHEN Dequan
CHN
1:26.569
4.
142
Ryosuke SAKAZUME
JPN
1:26.795
5.
94
Nathaniel HENRY
AUS
1:41.956
Race 88 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
143
Yuma SAKURAI
JPN
1:27.644
Q
2.
173
Victor AN
RUS
1:27.935
Q
3.
137
Tommaso DOTTI
ITA
1:28.513
4.
127
Daniel ZETZSCHE
GER
1:28.689
5.
172
Dawid RZEMIENIECKI
POL
1:30.403
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters