Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
21ST ALTA VALTELLINA TROPHY - Bormio, Italy - 9-11 November 2012
Preliminaries 500 meter Senior Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
Race 285, Group 1 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
236
Timur ZAKHAROV
RUS
44.067
Q
2.
2
100
Matteo COMPAGNONI
ITA
44.166
Q
3.
3
65
DARÁZS Péter
HUN
45.144
4
243
Jos� CAVALLI
SUI
DNS
Race 286, Group 1 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
175
Björn POSTMA
NED
43.608
Q
2.
2
117
Anthony LOBELLO
ITA
44.086
Q
3.
3
226
Pavel PAPILIN
RUS
44.369
4.
4
197
Wojciech KRASNICKI
POL
44.525
Race 287, Group 1 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
232
Kirill SHASHIN
RUS
44.072
Q
2.
2
187
Adam FILIPOWICZ
POL
44.184
Q
3.
3
167
Bas BOELSMA
DKIJV
44.896
4.
4
88
Marco ANZI
BOR
49.651
Race 288, Group 1 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
106
Tommaso DOTTI
ITA
43.684
Q
2.
2
194
Sebastian KLOSINSKI
POL
43.823
Q
3.
3
169
Itzhak DE LAAT
NED
43.835
q
4.
4
8
Assen YORDANOV
ICE
46.315
Race 289, Group 1 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
72
KNOCH Viktor
HUN
43.621
Q
2.
2
102
Yuri CONFORTOLA
ITA
43.871
Q
3.
3
223
Gennady MOSENETS
RUS
45.370
4.
4
181
Sidney SWART
IJA
47.369
Race 290, Group 1 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
14
Vojtech LOUDIN
KSB
44.743
Q
2.
2
77
LOTH David Mano
HUN
45.206
Q
3
126
Matteo MARTINI
AGO
P
Race 291, Group 1 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
171
Koen HAKKENBERG
NED
43.743
Q
2.
2
161
Jekabs SAULITIS
LAT
43.776
Q
3.
3
6
Tsvetan TSANKOV
ICE
44.311
q
4.
4
97
Aldo CASTO
ITT
47.615
Race 292, Group 1 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
230
Pavel RYBAKOV
RUS
43.859
Q
2.
2
43
Jonas KAUFMANN-LUDWIG
GER
46.255
Q
3.
3
136
Edoardo REGGIANI
ITA
58.673
ADV
4
79
NAGY Konrad
HUN
P
Race 293, Group 1 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
61
BÉRES Bence
HUN
43.167
Q
2.
2
148
Davide VISCARDI
ITA
43.244
Q
3.
3
179
Adwin SNELLINK
NED
43.319
q
4.
4
192
Jakub JAWORSKI
POL
43.702
Race 294, Group 1 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
227
Sergey PRANKEVICH
RUS
43.070
Q
2.
2
80
OLAH Bence
HUN
43.306
Q
3.
3
96
Andrea CASSINELLI
ITA
43.925
q
4.
4
5
Kiril PANDOV
ICE
44.056
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters