Events
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Seoul, Republic of Korea - 3-6 October 2013
 
Heats 1500 m Ladies
  10 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 30 skaters)
 Race 1     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 Valerie MALTAIS  CAN2:28.992Q
2.73 Valeriya REZNIK  RUS2:29.367Q
3.43 Yui SAKAI  JPN2:29.401Q
4.62 Rianne DE VRIES  NED2:29.482 
5.80 You Young CHEA  USA2:29.700
6.19 Aurélie MONVOISIN  FRA2:35.384
 Race 2     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.16 LI Jianrou  CHN2:46.778Q
2.28 Tina GRASSOW  GER2:47.258Q
3.31 KONYA Zsofia  HUN2:47.317Q
4.22 Alex STANLEY  GBR2:47.525 
5.66 Barbara KOBYLAKIEWICZ  POL2:48.556
 Race 3     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.51 KIM A Lang  KOR2:26.705Q
2.3 Veronika WINDISCH  AUT2:27.657Q
3.1 Deanna LOCKETT  AUS2:28.370Q
4.59 Lara VAN RUIJVEN  NED2:35.655ADV
79 Sofiia VLASOVA  UKRP
 Race 4     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.60 Jorien TER MORS  NED2:27.830Q
2.58 Agne SEREIKAITE  LTU2:27.935Q
3.69 Olga BELYAKOVA  RUS2:27.950Q
4.20 Véronique PIERRON  FRA2:27.997 
5.30 Anna SEIDEL  GER2:28.290
6.75 Xuan Ming NG  SIN-    
 Race 5     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.14 ZHOU Yang  CHN2:25.978Q
2.10 Marianne ST-GELAIS  CAN2:26.208Q
3.40 Arianna FONTANA  ITA2:54.025Q
4.5 Volha TALAYEVA  BLR3:06.908 
5.72 Tatiana BORODULINA  RUS9:59.990ADV
50 Dariya VOLOKITINA  KAZP
 Race 6     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 KONG Xue  CHN2:31.840Q
2.85 Emily SCOTT  USA2:32.045Q
3.26 Julia RIEDEL  GER2:33.246Q
4.2 Alix-Myra ANDERSON  AUS2:36.354 
5.64 Natalia MALISZEWSKA  POL2:37.884
 Race 7     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Charlotte GILMARTIN  GBR2:37.562Q
2.42 Biba SAKURAI  JPN2:37.800Q
3.57 Evita KRIEVANE  LAT2:42.396Q
4.11 Jessica HEWITT  CAN2:49.743 
5.76 Tatiana BODOVA  SVK3:06.723ADV
 Race 8     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.53 SHIM Suk Hee  KOR2:39.532Q
2.47 Ayuko ITO  JPN2:39.752Q
3.39 Martina VALCEPINA  ITA2:40.050Q
4.33 DARÁZS Rózsa  HUN2:40.820 
5.4 Vera ANTANENKA  BLR2:41.366
 Race 9     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.21 Elise CHRISTIE  GBR2:32.190Q
2.18 Katerina NOVOTNA  CZE2:32.251Q
3.41 Lucia PERETTI  ITA2:32.392Q
4.48 Inna SIMONOVA  KAZ2:32.671 
5.78 Olena KORINCHUK  UKR2:38.518
 Race 10     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.81 Lana GEHRING  USA2:51.955Q
2.36 HEIDUM Bernadett  HUN2:52.050Q
3.56 PARK Seung-Hi  KOR2:52.224Q
4.68 Aida BELLA  POL2:53.525 
5.49 Kseniya MOTOVA  KAZ2:54.536
77 Ranya EZZI  SWEDNS


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Kilimanjaro
Bioracer
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Engo
Web-TV
Impakt Sport