Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Seoul, Republic of Korea - 3-6 October 2013
Preliminaries 1000 m Men
11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 28 skaters)
Race 113 (1 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
167
LEE Hanbin
KOR
1:27.917
Q
2.
118
HAN Tianyu
CHN
1:27.944
Q
3.
158
Yuma SAKURAI
JPN
1:28.042
q
4.
126
Thibaut CROLET
FRA
1:28.252
Race 114 (2 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
181
Victor AN
RUS
1:28.014
Q
2.
145
KNOCH Viktor
HUN
1:28.265
Q
3.
128
Richard SHOEBRIDGE
GBR
1:28.647
q
4.
135
Robert SEIFERT
GER
1:28.904
Race 115 (3 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
Sébastien LEPAPE
FRA
1:28.022
Q
2.
161
Denis NIKISHA
KAZ
1:29.120
Q
3.
174
Freek VAN DER WART
NED
2:00.614
ADV
146
LIU Shaolin Sandor
HUN
P
Race 116 (4 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
184
Semen ELISTRATOV
RUS
1:28.516
Q
2.
196
John-Henry KRUEGER
USA
1:30.004
Q
3.
178
Blake SKJELLERUP
NZL
1:31.896
144
BÉRES Bence
HUN
P
Race 117 (5 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
112
Olivier JEAN
CAN
1:26.644
Q
2.
172
Daan BREEUWSMA
NED
1:26.709
Q
3.
195
J.R. CELSKI
USA
1:26.958
q
4.
171
Roberto PUKITIS
LAT
1:27.171
Race 118 (6 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
169
SIN Da Woon
KOR
1:31.077
Q
2.
197
Jordan MALONE
USA
1:31.159
Q
3.
163
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
1:31.423
4.
129
Paul STANLEY
GBR
1:31.674
Race 119 (7 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
119
WU Dajing
CHN
1:27.674
Q
2.
124
Maxime CHATAIGNIER
FRA
1:27.796
Q
3.
151
Anthony LOBELLO
ITA
1:28.188
q
4.
187
Selim TANRIKULU
TUR
1:31.074
Race 120 (8 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
166
PARK Seyeong
KOR
1:27.398
Q
2.
130
Jack WHELBOURNE
GBR
1:27.604
Q
3.
122
Vojtech LOUDIN
CZE
1:27.703
q
176
Niels KERSTHOLT
NED
P
Race 121 (9 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
113
Charle COURNOYER
CAN
1:29.415
Q
2.
152
Nicola RODIGARI
ITA
1:29.468
Q
3.
160
Aidar BEKZHANOV
KAZ
1:29.498
4.
186
Jos� CAVALLI
SUI
1:31.180
Race 122 (10 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
116
LIANG Wenhao
CHN
1:27.755
Q
2.
138
Daniel ZETZSCHE
GER
1:28.849
Q
3.
103
Nathaniel HENRY
AUS
1:29.026
4.
156
Yuzo TAKAMIDO
JPN
-
Race 123 (11 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
111
Charles HAMELIN
CAN
1:25.955
Q
2.
182
Vladimir GRIGOREV
RUS
1:26.076
Q
3.
150
Yuri CONFORTOLA
ITA
1:26.704
q
4.
189
Valentyn DANILOVSKYI
UKR
1:28.658
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters