Events
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Torino, Italy - 7-10 November 2013
 
Preliminaries 500 m Men
  15 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 44 skaters)
 Race 96     (1 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.128 WU Dajing  CHN42.105Q
2.194 Daan BREEUWSMA  NED42.189Q
3.192 Jekabs SAULITIS  LAT43.441q
4.132 Petr HARGAS  CZE44.000
 Race 97     (2 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 LIANG Wenhao  CHN41.912Q
2.167 Yuri CONFORTOLA  ITA42.218Q
3.107 Hyun Woo (Andy) JUNG  AUS43.121q
4.151 Christoph SCHUBERT  GER43.596
 Race 98     (3 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.231 J.R. CELSKI  USA41.981Q
2.169 Anthony LOBELLO  ITA43.411Q
3.193 Roberts ZVEJNIEKS  LAT44.476q
155 BÉRES Bence  HUNYC
 Race 99     (4 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.157 KNOCH Viktor  HUN42.326Q
2.152 Robert SEIFERT  GER42.620Q
3.104 Pierre BODA  AUS42.918q
4.224 Valentyn DANILOVSKYI  UKR43.206
 Race 100     (5 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.208 Victor AN  RUS41.546Q
2.198 Freek VAN DER WART  NED41.802Q
3.183 Nurbergen ZHUMAGAZIYEV  KAZ43.341q
4.207 Emil IMRE  ROU45.074
 Race 101     (6 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.122 Charles HAMELIN  CAN41.570Q
2.180 Aidar BEKZHANOV  KAZ42.502Q
3.139 Vincent JEANNE  FRA43.263q
4.117 Kiril PANDOV  BUL43.264
5.206 István GÁL-ORAVECZ  ROU45.745
 Race 102     (7 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.189 PARK Seyeong  KOR42.611Q
2.230 Eduardo ALVAREZ  USA42.751Q
3.133 Vojtech LOUDIN  CZE43.361q
4.108 Armstrong LAZENBY  AUS43.475
 Race 103     (8 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.120 Charle COURNOYER  CAN41.792Q
2.146 Paul STANLEY  GBR42.316Q
3.109 Mathias VOSTÉ  BEL43.146q
4.135 Jonathan LOPEZ  ESP46.921
 Race 104     (9 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.140 Sébastien LEPAPE  FRA41.883Q
2.174 Satoshi SAKASHITA  JPN42.043Q
3.165 Vladislav BYKANOV  ISR42.819q
4.204 Dawid RZEMIENIECKI  POL43.739
 Race 105     (10 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.210 Vladimir GRIGOREV  RUS41.925Q
2.236 Blake SKJELLERUP  NZL42.990Q
3.173 Yoshiaki OGURO  JPN43.078q
4.111 Edin BRANKOVIC  BIH46.130
 Race 106     (11 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.147 Jack WHELBOURNE  GBR42.796Q
2.209 Semen ELISTRATOV  RUS42.817Q
3.154 Pan To Barton LUI  HKG43.082q
4.222 Selim TANRIKULU  TUR44.838
 Race 107     (12 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 LIU Shaolin Sandor  HUN42.959Q
2.186 LEE Hanbin  KOR43.142Q
3.148 Paul HERRMANN  GER43.238q
4.113 Yauheni RYZHOU  BLR43.357
 Race 108     (13 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.124 Olivier JEAN  CAN42.088Q
2.144 Jon ELEY  GBR42.252Q
3.201 Adam FILIPOWICZ  POL42.910q
4.112 Aliaksandr ANTANENKA  BLR45.830
 Race 109     (14 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.232 Chris CREVELING  USA42.659Q
2.187 LEE Ho-Suk  KOR42.837Q
3.176 Yuzo TAKAMIDO  JPN42.972q
4.228 Serhiy LIFYRENKO  UKR1:12.304
 Race 110     (15 of 15)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.196 Niels KERSTHOLT  NED43.050Q
2.129 YU Jiyang  CHN43.060Q
3.191 Roberto PUKITIS  LAT1:20.743ADV
227 Oleksiy KOSHELENKO  UKRP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Web-TV
Sebra Sports
Skate-Tec
Impakt Sport
Eraton Race Timers
Bioracer
Kilimanjaro