Events
Oberstdorf-OSS
Amsterdam-MIST
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
INVITATION CUP - Heerenveen, Netherlands - 31 August-1 September 2013
 
Preliminaries 500 meter Men
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 20 skaters)
 Race 32     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.139 LIU Shaolin Sandor  HUN43.274Q
2.468 Jakub JAWORSKI  POL43.514Q
3.249 Niels KERSTHOLT  NED43.579 
4.358 Bas BOELSMA  NED45.617
 Race 33     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 KWAK Yoon-Gy  KOR43.052Q
2.451 Jeroen SONNEVELD  NED43.666Q
3.336 Billy SIMMS  GBR43.847 
4.561 Leon BLOEMHOF  NED43.903
5.244 VARNYÚ Alex  HUN44.442
 Race 34     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.334 Richard SHOEBRIDGE  GBR42.700Q
2.148 Roberto PUKITIS  LAT42.829Q
3.243 LIU Shaoang  HUN43.037 
4.464 Dennis VISSER  NED43.060
 Race 35     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Freek VAN DER WART  NED42.364Q
2.445 Vladislav BYKANOV  ISR43.020Q
3.269 Sebastian KLOSINSKI  POL43.402 
4.331 Paul STANLEY  GBR48.578
 Race 36     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.441 KNOCH Viktor  HUN43.200Q
2.352 Daan BREEUWSMA  NED43.421Q
3.257 Dylan HOOGERWERF  NED44.057 
4.170 Wojciech KRASNICKI  POL51.714
 Race 37     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.332 Jon ELEY  GBR43.013Q
2.162 Mark PRINSEN  NED43.365Q
3.447 Haralds SILOVS  LAT43.472 
4.253 Christiaan BÖKKERINK  NED43.608
 Race 38     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.329 Vojtech LOUDIN  CZE44.187Q
2.181 Michal DOMANSKI  POL44.803Q
3.235 Josh CHEETHAM  GBR45.112 
4.460 Mylan ELZINK  NED1:02.394
 Race 39     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.442 BÉRES Bence  HUN43.833Q
2.255 Adwin SNELLINK  NED44.036Q
3.138 Farrell TREACY  GBR44.131 
4.365 Koen SLOOTWEG  NED45.201
 Race 40     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.267 Adam FILIPOWICZ  POL43.777Q
2.363 Koen HAKKENBERG  NED43.896Q
3.437 Murray COCHRANE  GBR43.985 
4.159 René DE GROOT  NED44.892
 Race 41     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.333 Jack WHELBOURNE  GBR43.452Q
2.456 Itzhak DE LAAT  NED44.206Q
3.140 OLAH Bence  HUN44.213 
4.530 Petr HARGAS  CZE44.341
5.266 Dawid RZEMIENIECKI  POL44.560


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Web-TV
Engo
Kilimanjaro
Sebra Sports
Bioracer
Eraton Race Timers
Skate-Tec