Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 2 (NC) - Dordrecht, Netherlands - 11-13 October 2013
Heats 1000 meter Men Junior C
8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 18 skaters)
Race 210, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
120
Jasper BRUNSMANN
TRL
1:47.271
Q
2.
3
61
Raphael FRIEDERICH
MERC
1:48.876
Q
3.
2
77
Erik VAN DER TOL
SCT
2:02.570
ADV
1
16
Camille VIGANNE
CNPV
P
Race 211, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
59
David TEN CATE
IJVZ
1:39.790
Q
2.
2
94
Tom HOFKER
STB
1:40.886
Q
3.
5
62
Mika WIELSCH
MERC
1:41.468
q
4.
1
108
Robbe VOLCKAERT
STKG
1:47.324
5.
4
127
Théo KHELLAF
USF
1:51.185
Race 212, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
74
Michele CECON
PON
1:43.402
Q
2.
4
126
Cyprien VACHERON
USF
1:43.812
Q
3.
3
50
Sam AAGTEN
GO
1:45.964
4.
2
78
Sipke CASTELEIN
SCT
1:46.160
5.
5
47
Marec ZILLER
EVD
2:04.220
Race 213, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
23
Quentin FERCOQ
CVGH
1:43.841
Q
2.
2
121
Nathan JANSEN
TRL
1:43.928
Q
3.
5
41
Adrian LÜDTKE
ETR
1:44.598
4.
3
56
Brian BAGGERMAN
IJA
2:03.305
5.
1
87
Erik DECKER
SODM
2:06.228
Race 214, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
17
Thomas COIGNON
CNPV
1:42.243
Q
2.
3
96
Max VOULON
STB
1:42.316
Q
3.
2
138
Alberto RAVA
AGO
1:43.516
1
122
Sven ROES
TRL
P
Race 215, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
32
Luca LÖFFLER
ECO
1:48.354
Q
2.
3
95
Friso EMONS
STB
1:48.561
Q
3.
1
81
Augusto DUZIONI
SES
1:51.083
ADV
4.
4
140
Koen GIERMAN
STG
1:53.859
2
129
Guillian VAN WAASDIJK
YDS
P
Race 216, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
119
Tjerk DE BOER
TRL
1:41.641
Q
2.
1
97
Hilco HEIJNE
STB
1:43.835
Q
3.
4
15
Damiano ALBERTI
BOR
1:44.043
4.
2
42
Arvid TSCHESCHE
ETR
1:47.893
5.
5
6
Jonathan MOODY
ALD
2:02.105
Race 217, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
14
Pietro MARINELLI
BOR
1:42.276
Q
2.
4
131
Peter MURPHY
LUX
1:42.939
Q
3.
2
113
Bram STEENAART
SVU
1:43.189
q
4.
5
139
Nils VAN DER VEGT
SCT
1:44.895
5.
1
142
Corentin FREMONT
USO
1:50.037
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters