Events
Dresden WJC
Bergamo StarClass
Leeuwarden StarClass
Hasselt Speculaascup
Gent-Eastertournement
Amsterdam-GSA
Amsterdam-MIST
Oberstdorf-OSS
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 6 (NC) - Bormio, Italy - 24-26 January 2014
 
Semi Final 1000 meter. Ladies Junior C
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
 Race 54, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Stephanie KRAUSE  ECK1:47.095Q
2.253 Valentina BONATI  PON1:47.275 
3.648 Vivienne DE JONG  IHCL1:48.401
4.439 Franziska SCHÖNIG  ECK1:49.551
5.334 Noelie RIBAS  CGALE1:50.281
6.556 Stephanie DROTLEFF  SLI1:52.699
 Race 55, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.654 Esmeralda WANNINK  SCT1:46.219Q
2.150 Charlotte HAYWARD  MIRC1:47.149 
3.359 Moniek HEURMAN  STB1:48.221
4.229 Bethan LINDSAY  ALD1:48.515
5.433 Giulia MAGRO  CGALE1:50.171
6.530 Jeyda DJEMAL  ALD2:10.359
 Race 56, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 Anita DUMBERGER  DEC1:44.976Q
2.243 Chantalle SCHLICHTING  ETR1:45.250 
3.355 Mathilda HOLLREISER  SLI1:47.079
4.528 Tanith TURNER  ALD1:52.042
5.436 Giulia MORELLI  CPP2:15.761
  3 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 6 skaters)
 Race 57, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.158 Selma POUTSMA  STB1:42.710Q
2.251 Isabelle ROBERTS  NIRC1:43.032 
3.532 Gloria CONFORTOLA  BOR1:44.522
4.361 Gwendoline DAUDET  USF1:44.656
5.652 Jessica URQUHART  NIRC2:06.178
6.445 Gina JACOBS  EVD2:15.902ADV
 Race 58, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.335 Gloria IORIATTI  CPP1:45.386Q
2.146 Anna Katharina GÄRTNER  EVD1:45.916 
3.642 Janina BECKER  ETR1:45.972
4.562 Cecilia BACKSTRÖM  LUX1:49.518
5.440 Jil LINKA  ECO1:59.972
6.231 Alessia BELLOTTI  BOR2:10.210
 Race 59, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Maria DEIKE  ETR1:41.256Q
2.460 Gioya LANCEE  SVU1:41.433 
3.349 Melissa TUNNO  ITT1:41.670
4.257 Erika LINDGREN  SODM1:42.201
5.544 Aline LENKE  EVD1:43.021
6.647 Maureen ONDERWATER  IHCL1:49.041


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Impakt Sport
Eraton
Kilimanjaro
Sebra Sports
Engo
Web-TV
Bioracer
Skate-Tec