Events
17-banner-Oberstdorf-Nebelhorn
Budapest Worldcup
Dordrecht Worldcup
17-banner-Turnhout-opening
17-banner-Benatky-Danubia
17-banner-Bormio-Alta Valtellina
17-banner-Bergamo-StarClass
Shanghai Worldcup
17-banner-Davos-StarClass
17-banner-Seoul-WC
17-banner-Shanghai-Trophy
17-banner-Sofia-Danubia
17-banner-Bormio-StarClass
17-banner-Oberstdorf-StarClass
17-banner-Melbourne-Open
17-banner-Spiska-Danubia
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
OPEN DUTCH - GOLDEN SUN AWARD - Amsterdam, Netherlands - 15-16 March 2014
 
Semi Finals 222 meter Girls Junior E/F
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 173, Group 2     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.619 Sophie WEGENER  ETR28.439Q
2.360 Sarah REIJKE  IJVZ32.864Q
3.227 Helene PENSKY  ETR33.099 
4.589 Nadine PAWASSERAT  MERC33.941
5.4111 Luna VAN POLEN  SVU35.448
6.137 Meryem CELIK  HVHW36.831
 Race 174, Group 2     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6107 Vera VAN DITHUIZEN  SVU28.628Q
2.1104 Hanna MAZUR  UKS30.655Q
3.388 Tara BLUHM  MERC30.869 
4.225 Lilly KUNDE  ETR31.854
5.426 Nelli KISSMANN  ETR32.502
6.538 Amber VAN DER MEIJDEN  HVHW36.014
 Race 175, Group 2     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.222 Vanessa ERICHSON  ETR30.090Q
2.1125 Daphne ISKES  STH30.313Q
3.487 Ina SINN  MERC31.096 
4.3110 Diede VAN OORSCHOT  SVU32.165
5.624 Silja GUSTAVS  ETR32.646
6.530 Noémie FOSTIER  STKG46.814
  3 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Final)
 Race 176, Group 1     (1 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.315 Lene ESCHER  ETR26.466Q
2.2105 Marieke DE KRUIFF  SVU27.338Q
3.197 Esmee ROES  TRL27.355 
4.417 Svea ROTHE  ETR27.387
5.586 Laura HEIß  MERC28.165
6.621 Lucy FRENZ  ETR30.230
 Race 177, Group 1     (2 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.216 Betty MOESKE  ETR26.750Q
2.190 Amélie COREMANS  STKG27.356Q
3.559 Kirsi HOOGEVEEN  IJVZ27.814 
4.620 Daniela LIER  ETR29.025
5.436 Nienke SCHEPERS  YDS36.288
6.3118 Suze KINGMA  STG37.017
 Race 178, Group 1     (3 of 3)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.118 Romy KAISER  ETR27.423Q
2.358 Nikki NOORDERGRAAF  IJVZ27.480Q
3.235 Manouk GIJSBERS  SVU27.501 
4.4124 Manon ISKES  STH27.789
5.547 Fien DEPUYDT  IHCL28.098
6.623 Franziska ZANDER  ETR29.686


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Hunter
pb-event
Sebra Sports
Mapleskate
SpeedSkatingShop
Customboots.de