Events
18-banner-Turnhout-Opening Games
18-banner-Melbourne-Australian Open
18-banner-Bormio-Alta Valtellina
18-banner-Benatky-Danubia
18-banner-Groningen-Autumn Tournament
18-banner-Dresden-StarClass
18-banner-Bormio-StarClass
18-banner-Heerenveen-StarClass
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Live


Select auto-reload time:
 
STARCLASS-5 (CD-3) - Rostock, Germany - 19-21 January 2018

Qualification Schedule Men Junior C 500 meter

Heats Group A
47 skaters
race 1
race 2
race 3
race 4
race 5
race 6
race 7
race 8
race 9
race 10
1+2
Quarter Finals Group B
27 skaters
race 1
race 2
race 3
race 4
race 5
race 6
1+(1×2)
Semi Finals Group E
20 skaters
race 1
race 2
1+2+(1×3)
Final Group J
15 skaters
race 1
Final Group I
5 skaters
race 1
Semi Finals Group C
7 skaters
race 1
race 2
1+2+(1×3)
Final Group F
2 skaters
race 1
Final Group E
5 skaters
race 1
Quarter Finals Group A
20 skaters
race 1
race 2
race 3
race 4
1+2
Semi Finals Group C
12 skaters
race 1
race 2
1+2+(1×3)
Final Group F
7 skaters
race 1
Final Group E
5 skaters
race 1
Semi Finals Group A
8 skaters
race 1
race 2
1+2
Final Group B
4 skaters
race 1
Final Group A
4 skaters
race 1
  
Heats Group A: 10 races 500 meter
- 20 skaters qualify for the Quarter Finals Group A:
the top 2 skaters of each race
- the others qualify for the Quarter Finals Group B
  
Quarter Finals Group B: 6 races 500 meter
- 7 skaters qualify for the Semi Finals Group C:
the top 1 skater of each race, plus one fastest second
- the others qualify for the Semi Finals Group E
  
Quarter Finals Group A: 4 races 500 meter
- 8 skaters qualify for the Semi Finals Group A:
the top 2 skaters of each race
- the others qualify for the Semi Finals Group C
  
Semi Finals Group E: 2 races 500 meter
- 5 skaters qualify for the Final Group I:
the top 2 skaters of each race, plus one fastest third
- the others qualify for the Final Group J
  
Semi Finals Group D: 2 races 500 meter
- 5 skaters qualify for the Final Group G:
the top 2 skaters of each race, plus one fastest third
- the others qualify for the Final Group H
  
Semi Finals Group C: 2 races 500 meter
- 5 skaters qualify for the Final Group E:
the top 2 skaters of each race, plus one fastest third
- the others qualify for the Final Group F
  
Semi Finals Group B: 2 races 500 meter
- 4 skaters qualify for the Final Group C:
the top 2 skaters of each race
- the others qualify for the Final Group D
  
Semi Finals Group A: 2 races 500 meter
- 4 skaters qualify for the Final Group A:
the top 2 skaters of each race
- the others qualify for the Final Group B
  
Final Group J: 1 race 500 meter
  
Final Group I: 1 race 500 meter
  
Final Group H: 1 race 500 meter
  
Final Group G: 1 race 500 meter
  
Final Group F: 1 race 500 meter
  
Final Group E: 1 race 500 meter
  
Final Group D: 1 race 500 meter
  
Final Group C: 1 race 500 meter
  
Final Group B: 1 race 500 meter
  
Final Group A: 1 race 500 meter

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Customboots.de
Sebra Sports
eraton
SpeedSkatingShop
Hunter
Evoskates
pb-event