Athletes |
|
|
This website is a service of PB-Event |
|
|
Biographical data for: Dautsen VAN DER MEER
Classifications in season 2023/2024: |
08/10/23 | Leeuwarden NED | Regional League NED Noord-Oost 1 | Divisie A | Overall Ranking: 22nd, 500 meter: 22nd | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Girls Junior D | Overall Ranking: 5th, 500 meter: 5th, 777 meter: 5th | 17/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Women Junior D | Overall Ranking: 32nd, 500 meter: 33rd, 777 meter: 32nd, 1000 meter: 30th | 25/11/23 | Tilburg NED | National League NED KNSB Cup 2 | Divisie F | Overall Ranking: 11th, 500 meter: 11th | 02/12/23 | Groningen NED | Regional League NED Noord-Oost 2 | DIV A | Overall Ranking: 17th, 777 meter: 17th | 09/12/23 | Enschede NED | Regional League NED Noord-Oost 3 | DIV A | Overall Ranking: 13th, 777 meter: 13th | 22/12/23 | Leeuwarden NED | Club competition TRIAS | Divisie A | Overall Ranking: 13th, 500 meter: 13th | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Divisie D | Overall Ranking: 23rd, 1500 meter: 23rd | 21/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 4 | DIVISIE A | Overall Ranking: 17th, 777 meter: 17th | 28/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 5 | DIVISIE A | Overall Ranking: 17th, 500 meter: 17th | 02/02/24 | Nijmegen NED | StarClass-2 (CD-2) | Women Junior D | Overall Ranking: 31st, 500 meter: 31st, 777 meter: 39th, 1000 meter: 24th | 11/02/24 | Leeuwarden NED | Regional League Ned Noord-Oost 6 | DIVISIE A | 500 meter: 8th | 17/02/24 | Enschede NED | Twente Bokaal National Junior-DEF competition | Meisjes Junior D | Overall Ranking: 8th, 500 meter: 8th, 777 meter: 8th | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Women Junior-D | Overall Ranking: 9th, 500 meter: 7th, 777 meter: 14th, 1000 meter: 8th | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Meisjes Pupillen | 333 meter: 10th, 500 meter: 8th | 23/03/24 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Meisjes jun D | 500 meter: 21st |
Results in season 2023/2024: |
333 meter |
36 | .624 | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Kwart Finales, A | |
36 | .733 | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Finale, B | |
43 | .823 | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Halve Finales, A | |
|
|
500 meter |
51 | .919 | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Finale, B | |
52 | .572 | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Halve Finales, A | |
52 | .601 | 11/02/24 | Leeuwarden NED | Regional League Ned Noord-Oost 6 | Finale, Groep 2 | |
52 | .710 | 11/02/24 | Leeuwarden NED | Regional League Ned Noord-Oost 6 | Halve Finales, Groep 1 | |
53 | .19 | 17/02/24 | Enschede NED | Twente Bokaal National Junior-DEF competition | Halve Finales, Groep 1 | |
53 | .407 | 23/03/24 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Kwart Finales, Groep 1 | |
53 | .604 | 03/02/24 | Nijmegen NED | StarClass-2 (CD-2) | Final, G | |
53 | .730 | 11/02/24 | Leeuwarden NED | Regional League Ned Noord-Oost 6 | Kwart Finales, Groep 1 | |
53 | .793 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Semi Final, Group 1 | |
53 | .795 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Quarter Finals, Group 1 | |
53 | .969 | 03/02/24 | Nijmegen NED | StarClass-2 (CD-2) | Semi Final, D | |
54 | .017 | 09/03/24 | Leeuwarden, NED NED | NK Shorttrack Junioren en Regiofinale 2024 | Kwart Finales, A | |
54 | .213 | 23/03/24 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Finale, Groep 5 | |
54 | .247 | 25/11/23 | Tilburg NED | National League NED KNSB Cup 2 | Quarter Finals, Group 1 | |
54 | .51 | 17/02/24 | Enschede NED | Twente Bokaal National Junior-DEF competition | Kwart Finales, Groep 1 | |
54 | .519 | 28/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 5 | Halve Finales, Groep 2 | |
54 | .667 | 02/02/24 | Nijmegen NED | StarClass-2 (CD-2) | Heats, A | |
54 | .904 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Final, Group 2 | |
55 | .069 | 02/02/24 | Nijmegen NED | StarClass-2 (CD-2) | Quarter Finals, B | |
55 | .259 | 28/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 5 | Kwart Finales, Groep 1 | |
55 | .348 | 25/11/23 | Tilburg NED | National League NED KNSB Cup 2 | Final, Group 3 | |
55 | .992 | 17/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Heats, Group 1 | |
56 | .00 | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Final, Group 1 | |
56 | .010 | 28/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 5 | Finale, Groep 4 | |
56 | .072 | 25/11/23 | Tilburg NED | National League NED KNSB Cup 2 | Semi Final, Group 2 | |
56 | .368 | 18/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Final, Group 7 | |
56 | .43 | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Semi Final, Group 1 | |
56 | .54 | 22/12/23 | Leeuwarden NED | Club competition TRIAS | Finale, Groep 4 | |
56 | .85 | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Quarter Finals, Group 1 | |
57 | .119 | 18/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Semi Final, Group 3 | |
57 | .669 | 08/10/23 | Leeuwarden NED | Regional League NED Noord-Oost 1 | Halve Finales, Group B | |
58 | .567 | 08/10/23 | Leeuwarden NED | Regional League NED Noord-Oost 1 | Kwart Finales, Group A | |
1:00 | .279 | 08/10/23 | Leeuwarden NED | Regional League NED Noord-Oost 1 | Finale, Group E | |
1:08 | .96 | 22/12/23 | Leeuwarden NED | Club competition TRIAS | Kwart Finales, Groep 1 | |
| P | 17/02/24 | Enschede NED | Twente Bokaal National Junior-DEF competition | Finale, Groep 2 | |
| P | 23/03/24 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Halve Finales, Groep 1 | |
|
|
777 meter |
1:24 | .789 | 21/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 4 | Quarter Finals, Group 1 | |
1:26 | .12 | 17/02/24 | Enschede NED | Twente Bokaal National Junior-DEF competition | Finale, Groep 2 | |
1:26 | .45 | 02/12/23 | Groningen NED | Regional League NED Noord-Oost 2 | Halve Finales, Group 2 | |
1:26 | .563 | 04/02/24 | Nijmegen NED | StarClass-2 (CD-2) | Final, I | |
1:26 | .80 | 30/11/23 | Enschede NED | Regional League NED Noord-Oost 3 | Kwart Finales, Group 1 | |
1:27 | .30 | 30/11/23 | Enschede NED | Regional League NED Noord-Oost 3 | Halve Finales, Group 2 | |
1:27 | .332 | 21/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 4 | Final, Group 4 | |
1:27 | .61 | 30/11/23 | Enschede NED | Regional League NED Noord-Oost 3 | Finale, Group 3 | |
1:28 | .133 | 19/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Semi Final, Group 3 | |
1:28 | .77 | 02/12/23 | Groningen NED | Regional League NED Noord-Oost 2 | Finale, Group 4 | |
1:28 | .796 | 17/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Quarter Finals, Group 1 | |
1:28 | .797 | 21/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 4 | Semi Final, Group 2 | |
1:29 | .031 | 19/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Final, Group 7 | |
1:29 | .841 | 04/02/24 | Nijmegen NED | StarClass-2 (CD-2) | Semi Final, B | |
1:30 | .27 | 21/10/23 | Groningen NED | Autumn Tournament | Final, Group 1 | |
1:30 | .315 | 17/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Final, Group 5 | |
1:30 | .952 | 18/11/23 | Oberstdorf GER | StarClass-1 (CD-1) | Heats, Group 1 | |
1:41 | .75 | 02/12/23 | Groningen NED | Regional League NED Noord-Oost 2 | Kwart Finales, Group 1 | |
| P | 25/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Super Final, Group 2 | |
|
|
1000 meter |
|
|
1500 meter |
3:07 | .443 | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Final, Groep 4 | |
|
|
2000 meter relay |
3:18 | .398 | 23/03/24 | Leiden NED | Arie Ravensbergen Bokaal | Finale, Groep 1 | |
| (TRL M1: Nynke Krol, Lana Schiphof, Dautsen Van Der Meer, Manou Walta) |
3:21 | .867 | 25/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Final, Group 1 | |
| (Trias 2: Jurjen Kramer, Nynke Krol, Ties Overzet, Dautsen Van Der Meer) |
3:24 | .54 | 17/02/24 | Enschede NED | Twente Bokaal National Junior-DEF competition | Finale, Groep 1 | |
| (Trias Shorttrack: Jurjen Kramer, Ties Overzet, Dautsen Van Der Meer, Manou Walta) |
3:26 | .568 | 24/02/24 | Hasselt
BEL | Speculaas Cup - Golden Sun Award | Semi Final, Group 1 | |
| (Trias 2: Jurjen Kramer, Nynke Krol, Ties Overzet, Dautsen Van Der Meer) |
3:29 | .976 | 08/10/23 | Leeuwarden NED | Regional League NED Noord-Oost 1 | Finale, Group A | |
| (TRL1: Nynke Krol, Thies Looijenga, Ties Overzet, Dautsen Van Der Meer) |
3:34 | .865 | 25/11/23 | Tilburg NED | National League NED KNSB Cup 2 | Final, Group 1 | |
| (MRT Team 14: Mijntje Juffermans, Melanie Ooms, Naomi Segers, Dautsen Van Der Meer) |
3:34 | .905 | 28/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 5 | Finale, Groep 1 | |
| (TRL4: Jildou De Boer, Pier Soepboer, Dautsen Van Der Meer, Jolieke Zijlstra) |
3:41 | .108 | 11/02/24 | Leeuwarden NED | Regional League Ned Noord-Oost 6 | Finale, Groep 1 | |
| (TRL5: Jurjen Kramer, Pier Soepboer, Dautsen Van Der Meer, Manou Walta) |
3:41 | .488 | 21/01/24 | Heerenveen NED | Regional League NED Noord-Oost 4 | Final, Group 1 | |
| (TRL3: Nynke Krol, Dautsen Van Der Meer, Manou Walta, Jolieke Zijlstra) |
4:06 | .13 | 30/11/23 | Enschede NED | Regional League NED Noord-Oost 3 | Finale, Group 1 | |
| (Trias Shorttrack 3: Jildou De Boer, Jaylen Lord, Yse Marrin van der Heide, Dautsen Van Der Meer) |
| P | 02/12/23 | Groningen NED | Regional League NED Noord-Oost 2 | Finale, Group 1 | |
| (Trias Shorttrack 2: Femke Posthuma, Dautsen Van Der Meer, Bas Van der Weij, Manou Walta) |
|
|
3000 meter relay |
5:19 | .203 | 20/01/24 | Leiden NED | National League NED KNSB Cup 3 | Final, Groep 1 | |
| (TEAM K: Mijntje Juffermans, Juup Straathof, Dautsen Van Der Meer, Jelte van Haskera) |
|
|
|
|