Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Athletes
This website is a service of PB-Event
 

Biographical data for:   Askar ABRAKHIMOV

Name: Askar Abrakhimov
Gender: Male
Age Category: Junior A (2021/2022)
Home Country: Russia
Club: Russian Skating Union,
 
Graphs: 2021/2022 | Last 4 years
 
Results: Season 2019/2020

Personal records:
500 meter43.97128/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1
1000 meter1:33.44915/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)
1500 meter2:22.36227/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1

Classifications in season 2019/2020:
27/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1Men
    Overall Ranking: 47th,   500 meter: 34th,   1000 meter: 54th,   1500 meter: 81st
24/10/19Rybinsk RUSNational League Russia Cup 2Men
    Overall Ranking: 77th,   500 meter: 76th,   1000 meter: 51st,   1500 meter: 78th
13/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)JUNIOR B MEN
    Overall Ranking: 7th,   500 m: 15th,   1000 m: 6th,   1500 m: 5th
31/01/20St. Peterburg RUSNational League Russia Cup 4Men
    Overall Ranking: 26th,   500 meter: 21st,   1000 meter: 31st,   1500 meter: 20th
14/02/20Ufa RUSNational League Russia Cup - FinalMen
    Overall Ranking: 26th,   500 meter: 28th,   1000 meter: 36th,   1500 meter: 9th

Results in season 2019/2020:
500 meter
43.97128/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1Heats, Group 2 
44.76528/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1Preliminaries, Group 1 
44.84001/02/20St. Peterburg RUSNational League Russia Cup 4Preliminaries, Group 1 
45.05001/02/20St. Peterburg RUSNational League Russia Cup 4Quarter Finals, Group 2 
45.52030/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Quarter Final, Group 2 
45.57015/02/20Ufa RUSNational League Russia Cup - FinalHeats, Group 1 
46.06630/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 5 
47.52315/02/20Ufa RUSNational League Russia Cup - FinalRanking Finals, Group 2 
47.9925/10/19Rybinsk RUSNational League Russia Cup 2Heats, Group 2 
52.1425/10/19Rybinsk RUSNational League Russia Cup 2Preliminaries, Group 1 
 
1000 meter
1:33.44915/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Semi Final, Group 1 
1:34.14002/02/20St. Peterburg RUSNational League Russia Cup 4Heats, Group 1 
1:34.9326/10/19Rybinsk RUSNational League Russia Cup 2Heats, Group 2 
1:35.26930/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Heats, Group 1 
1:35.76629/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1Heats, Group 2 
1:35.77129/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1Preliminaries, Group 1 
1:37.36016/02/20Ufa RUSNational League Russia Cup - FinalHeats, Group 1 
1:38.20015/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 2 
1:39.59016/02/20Ufa RUSNational League Russia Cup - FinalRanking Finals, Group 3 
1:41.2726/10/19Rybinsk RUSNational League Russia Cup 2Preliminaries, Group 1 
 
1500 meter
2:22.36227/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1Heats, Group 1 
2:27.84814/02/20Ufa RUSNational League Russia Cup - FinalSemi Final, Group 1 
2:30.7824/10/19Rybinsk RUSNational League Russia Cup 2Heats, Group 1 
2:32.58031/01/20St. Peterburg RUSNational League Russia Cup 4Quarter Finals, Group 1 
2:33.61813/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Heats, Group 1 
2:42.52413/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Semi Final, Group 1 
2:47.71914/02/20Ufa RUSNational League Russia Cup - FinalFinal, Group 2 
2:58.93413/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 1 
P27/09/19Kolomna RUSNational League Russia Cup 1Quarter Finals, Group 2 
P24/10/19Rybinsk RUSNational League Russia Cup 2Quarter Finals, Group 2 
 
2000 meter relay
3:03.70515/12/19Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 1 
(UFA: Askar Abrakhimov, Varvara Andreyeva, Anastasiia Artamonova, Lim Kabirov)
 
3000 meter relay
4:25.86530/11/99Ankara TURDanubia Cup 5 - Junior Challenge (SAB-3)Final, Group 1 
(RUSSIA: Askar Abrakhimov, Lim Kabirov, Egor Petrushenkov, Maxim Shevelev)
 

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Engo
Sebra Sports
Kilimanjaro
Bioracer
Eraton Race Timers
Web-TV