Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
SAMSUNG ISU WORLD CUP - Salt Lake City, U.S.A. - 17-19 October 2008
Preliminaries 500m Men
12 Races (the best skater of each race qualifies for the Heats, total 24 skaters)
Race 71 (1 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
182
KWAK Yoon-Gy
KOR
42.309
Q
2.
219
Travis JAYNER
USA
42.370
Q
3.
203
Dariusz KULESZA
POL
1:01.821
Race 72 (2 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
137
Thibaut FAUCONNET
FRA
42.304
Q
2.
143
Tyson HEUNG
GER
42.314
Q
3.
171
Gianluigi NOVER
ITA
43.704
4.
165
LOTH David Mano
HUN
43.985
Race 73 (3 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
180
Satoru TERAO
JPN
43.100
Q
2.
195
Freek VAN DER WART
NED
43.235
Q
3.
239
Alexander GERTSIKOV
RUS
43.237
4.
144
Torsten KRÖGER
GER
43.408
Race 74 (4 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
125
HAN Jialiang
CHN
42.802
Q
2.
174
Roberto SERRA
ITA
43.006
Q
3.
224
Elliott SHRIANE
AUS
43.094
4.
116
Assen YORDANOV
BUL
44.643
Race 75 (5 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
139
Stéphane PÉRIER
FRA
43.403
Q
2.
198
Blake SKJELLERUP
NZL
43.581
Q
3.
202
Bartosz KONOPKO
POL
44.867
ADV
177
Satoshi SAKASHITA
JPN
DQ
Race 76 (6 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
156
Jon ELEY
GBR
42.691
Q
2.
236
Sergey PRANKEVICH
RUS
43.078
Q
3.
133
Mackenzie BLACKBURN
TPE
43.205
4.
214
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
43.298
Race 77 (7 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
124
François-Louis TREMBLAY
CAN
42.483
Q
2.
213
Viktor KOROLOV
UKR
44.517
Q
3.
196
Ingmar VAN RIEL
NED
1:00.538
ADV
115
Kiril PANDOV
BUL
DQ
Race 78 (8 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
186
SUNG Si-Bak
KOR
42.067
Q
2.
140
Paul HERRMANN
GER
42.486
Q
3.
172
Claudio RINALDI
ITA
43.082
Race 79 (9 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
160
Paul STANLEY
GBR
42.805
Q
2.
233
Evgeny KOZULIN
RUS
43.140
Q
3.
163
GALAMBOS Gábor
HUN
43.335
4.
135
Benoît ANTERIEUX
FRA
44.306
Race 80 (10 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
181
KIM Yong-Sung
KOR
42.447
Q
2.
126
LI Ye
CHN
42.853
Q
188
GANBAT Munkhamidral
MGL
DNS
223
Jeffrey SIMON
USA
DQ
Race 81 (11 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
121
Charles HAMELIN
CAN
42.251
Q
2.
158
Tom IVESON
GBR
42.586
Q
3.
192
Sjinkie KNEGT
NED
43.727
4.
216
Serhiy LIFYRENKO
UKR
44.572
Race 82 (12 of 12)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
221
Anthony LOBELLO
USA
42.285
Q
2.
122
François HAMELIN
CAN
42.291
Q
3.
175
Takahiro FUJIMOTO
JPN
42.362
4.
128
LI Haonan
CHN
42.603
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters