Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
MUNICH OPEN - Munich, Germany - 12-13 March 2016
Heats 777 meter Men Jun D
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 9 skaters)
Race 19, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
36
Pietro CASTELLAZZI
BOR
1:24.716
Q
2.
1
184
Milan SCHENK
STA
1:26.179
Q
3.
4
76
Samuel FÜSSINGER
ECO
1:28.505
4.
5
102
Clemens PFROPPER
EVD
1:37.860
5.
2
57
Jakob STEYERER
DEC
1:40.337
Race 20, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
18
Jules MAGNENET
ASMB
1:29.084
Q
2.
4
75
Florian BEISER
ECO
1:29.307
Q
3.
3
100
Jonas HAMMERMÜLLER
EVD
1:29.527
4.
2
59
Gabriel GROSS
DEC
1:31.192
1
168
Matteo PIACENTINI
SES
DNS
Race 21, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
17
Romain BERTHELOT
ASMB
1:24.957
Q
2.
5
99
Leon DÖRING
EVD
1:27.281
Q
3.
4
42
Timothe AUDEMARD
CGALE
1:28.033
q
4.
1
60
Maxi GEPPERT
DEC
1:28.377
5.
3
165
Romedius THURNER
RTS
1:28.804
Race 22, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
139
Till SCHÄFER
MERC
1:27.871
Q
2.
1
58
Thomas SCHMAUS
DEC
1:28.117
Q
3.
6
19
Tom COMBESCOT
ASMB
1:32.375
4.
4
103
Leon FÖRSTER
EVD
1:34.629
5.
5
61
Dominik MAYRHOFER
DEC
1:51.650
3
190
GERA Marton
TKKS
DNS
Semi Final 777 meter Men Jun D
2 Races (the best skater of each race qualifies for the Final, total 4 skaters)
Race 47, Group 1 (1 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
75
Florian BEISER
ECO
1:22.616
Q
2.
1
36
Pietro CASTELLAZZI
BOR
1:25.014
3.
3
42
Timothe AUDEMARD
CGALE
1:26.192
4.
2
184
Milan SCHENK
STA
1:36.626
ADV
4
18
Jules MAGNENET
ASMB
P
Race 48, Group 1 (2 of 2)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
17
Romain BERTHELOT
ASMB
1:22.605
Q
2.
4
58
Thomas SCHMAUS
DEC
1:22.769
3.
2
99
Leon DÖRING
EVD
1:28.549
4.
3
139
Till SCHÄFER
MERC
-
Final 777 meter Men Jun D
Race 73, Group 4 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
61
Dominik MAYRHOFER
DEC
1:30.180
2.
1
165
Romedius THURNER
RTS
1:32.194
3.
3
57
Jakob STEYERER
DEC
1:41.923
4.
2
102
Clemens PFROPPER
EVD
1:49.638
Race 74, Group 3 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
18
Jules MAGNENET
ASMB
1:26.096
2.
5
19
Tom COMBESCOT
ASMB
1:26.693
3.
1
60
Maxi GEPPERT
DEC
1:28.086
4.
4
59
Gabriel GROSS
DEC
1:28.364
5.
6
103
Leon FÖRSTER
EVD
1:33.943
6.
3
100
Jonas HAMMERMÜLLER
EVD
1:43.831
Race 75, Group 2 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
139
Till SCHÄFER
MERC
1:26.104
3
2.
3
99
Leon DÖRING
EVD
1:26.243
2
3.
2
76
Samuel FÜSSINGER
ECO
1:26.667
1
4.
1
42
Timothe AUDEMARD
CGALE
1:26.791
Race 76, Group 1 (1 of 1)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
75
Florian BEISER
ECO
1:23.243
34
2.
5
184
Milan SCHENK
STA
1:24.150
21
3.
3
58
Thomas SCHMAUS
DEC
1:24.278
13
4.
4
36
Pietro CASTELLAZZI
BOR
1:25.066
8
1
17
Romain BERTHELOT
ASMB
P
3
Distance Classification 777 meter Men Jun D
Rank
Nr
Name
Affil
Finish
FP
Best time
Final, Group 1
1.
75
Florian BEISER
ECO
1
34
2|1|1
1:22.616
2.
184
Milan SCHENK
STA
2
21
2|4|2
1:24.150
3.
58
Thomas SCHMAUS
DEC
3
13
2|2|3
1:22.769
4.
36
Pietro CASTELLAZZI
BOR
4
8
1|2|4
1:24.716
5.
17
Romain BERTHELOT
ASMB
P
3
1|1|P
1:22.605
Final, Group 2
6.
139
Till SCHÄFER
MERC
1
3
1|4|1
1:26.104
7.
99
Leon DÖRING
EVD
2
2
2|3|2
1:26.243
8.
76
Samuel FÜSSINGER
ECO
3
1
3|3
1:26.667
9.
42
Timothe AUDEMARD
CGALE
4
3|3|4
1:26.192
Final, Group 3
10.
18
Jules MAGNENET
ASMB
1
1|P|1
1:26.096
11.
19
Tom COMBESCOT
ASMB
2
3|2
1:26.693
12.
60
Maxi GEPPERT
DEC
3
4|3
1:28.086
13.
59
Gabriel GROSS
DEC
4
4|4
1:28.364
14.
103
Leon FÖRSTER
EVD
5
4|5
1:33.943
15.
100
Jonas HAMMERMÜLLER
EVD
6
3|6
1:29.527
Final, Group 4
16.
61
Dominik MAYRHOFER
DEC
1
5|1
1:30.180
17.
165
Romedius THURNER
RTS
2
5|2
1:28.804
18.
57
Jakob STEYERER
DEC
3
5|3
1:40.337
19.
102
Clemens PFROPPER
EVD
4
4|4
1:37.860
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters