Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS-6 (SAB-3) - Leeuwarden, Netherlands - 9-11 February 2018
Heats 1000 meter Men Junior B
8 Races (the best skater of each race qualifies for the Quarter Finals, total 16 skaters)
Race 144, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
77
Teun BOER
NSV
1:38.690
Q
2.
3
119
Adriaan DEWAGTERE
STKG
1:39.384
3.
4
75
Kyle ROSS-WADDELL
NIRC
1:40.396
4.
2
21
Marco BELFI
UGP
1:45.090
Race 145, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
42
Robin TENZER
ECO
1:49.151
Q
2.
3
109
Hugo BOSMA
STB
1:49.289
3.
2
116
Niek ENGELHART
STG
1:49.519
4.
5
59
Lars SCHERPENZEEL
IJA
1:52.667
5.
1
97
Johanco VELDSMAN
SHF
1:55.261
Race 146, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
105
Ingmar VAN DE GRIEK
STA
1:41.039
Q
2.
2
22
Thomas NADALINI
CPP
1:41.219
3.
4
78
Jens RUIJS
NSV
1:41.679
4.
1
96
Bradley WILLS
SHF
1:41.796
Race 147, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
60
Kjeld VLOEMANS
IJVZ
1:34.892
Q
2.
2
3
Peter RICHES
ALD
1:34.996
3.
4
65
Thibault MÉTRAUX
LST
1:35.700
4.
1
28
Niklas ESCHER
ETR
1:37.464
Race 148, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
23
Hessel VAN BERKUM
TRL
1:43.295
Q
2.
1
12
Luca SPECHENHAUSER
BOR
1:43.421
3.
4
123
Zeno DE BOER
SVU
1:45.050
4.
2
87
Erwin HOGERLAND
SCT
1:49.081
5.
3
79
Solomon PREMPEH
ALD
1:51.256
Race 149, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
6
Jens VAN 'T WOUT
ASCJE
1:41.340
Q
2.
3
124
Pieter BOLSIUS
SVU
1:41.396
3.
2
95
Nicolò PERETTI
VGT
1:41.612
4.
4
1
Joris BERGSMA
TRL
1:46.064
5.
1
36
Jules RATIER
USF
1:48.181
Race 150, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
47
Diané SELLIER
USF
1:41.076
Q
2.
2
80
Steyn LAND
TRL
1:41.690
3.
1
115
Jorn HOLWERDA
STG
1:42.586
4.
4
69
Richard SIMON-JOJART
MERC
1:46.574
Race 151, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
130
Niels KINGMA
TRL
1:59.583
Q
2.
4
71
Niall TREACY
MIRC
1:59.707
3.
1
61
Pepijn KOESTAL
IJVZ
2:00.863
4.
3
27
Leon Paul LENZ
ETR
2:01.083
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters