Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
STARCLASS 4 (SAB-2) - JUNIOR CHALLENGE - Heerenveen, Netherlands - 7-9 December 2018
 
Quarter Finals 500 meter Men Junior B
  8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 20 skaters)
 Race 106, Group B     (1 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.150 Henk VAN ATTEN  IHCL45.611Q
2.245 Enzo PROOST  ERL45.729Q
3.373 Kurt VAN BAAR  STB47.166 
4.472 Chris BARTELS  STB47.479
5.586 Joris BERGSMA  TRL-    
 Race 107, Group B     (2 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.138 Warre VAN DAMME  BSC45.985Q
2.267 Erwin HOGERLAND  SCT46.335Q
3.364 Melvin WILTING  NSV46.691 
4.483 Arthur VAN DIJK  SVU48.441
 Race 108, Group B     (3 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.263 Steijn KOOPS  NSV46.684Q
2.144 Samuel FÜSSINGER  ECO47.129Q
3.458 Ilias PEETERS  IRTA48.262 
4.369 Matt GARDNER  SHF48.342
5.590 Diané SELLIER  USF53.521
 Race 109, Group B     (4 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.453 Tijn LEIJGRAAFF  IHCL46.185Q
2.387 Dedmer BOUMA  TRL47.089Q
3.278 Pieter BOLSIUS  SVU57.303ADV
589 Michele TABACCHI  UGPDNS
191 Noah BUFFET  USFP
 Race 110, Group B     (5 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.141 Mattia PEGHINI  CPP46.462Q
2.3129 Lars SCHERPENZEEL  IJA47.314Q
3.280 Martijn DOUMA  SVU47.902 
4.470 Milan SCHENK  STB48.197
5.582 Manel VISSCHER  SVU49.234
 Race 111, Group B     (6 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.159 Thibault MÉTRAUX  LST47.099Q
2.395 Leander SCHEPERS  YDS47.329Q
3.243 Matheo GRALL  CVGH47.489
4.537 Ollie ROWE  ALD47.737
5.455 Pepijn KOESTAL  IJVZ-    
 Race 112, Group B     (7 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.585 Brian VAN RIET  TRL46.195Q
2.147 Clemens PFROPPER  EVD46.719Q
3.271 Daan KOS  STB46.952
4.375 Thibault FOSTIER  STKG47.409
5.468 Luke TEN KLOOSTER  SCT47.743
 Race 113, Group B     (8 of 8)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.161 Till SCHÄFER  MERC45.994Q
2.365 Jens RUIJS  NSV47.834Q
3.248 Jonas HAMMERMÜLLER  EVD47.934
4.492 Matteo DEFOSSE  USF48.444
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Finals, total 8 skaters)
 Race 114, Group A     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.160 Augustin GÉRÉ  LUX43.990Q
2.276 Zeno DE BOER  SVU44.648Q
3.493 Giuseppe ROMEO  VGT44.918 
4.377 Mans BOSKAMP  SVU45.146
 Race 115, Group A     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.146 Yanghun Ben JUNG  EVD43.577Q
2.536 Solomon PREMPEH  ALD45.691Q
3.439 Thomas NADALINI  CPP45.956 
4.294 Nicolò PERETTI  VGT48.493
5.354 Jesse SPEIJERS  IJVZ58.585
 Race 116, Group A     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.188 Jens VAN 'T WOUT  TRL43.355Q
2.235 Peter RICHES  ALD45.188Q
3.466 Gabriel VOLET  OAST45.237 
4.342 Davide OSS CHEMPER  CPP-    
579 Jari VAN POLEN  SVUP
 Race 117, Group A     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.284 Hessel VAN BERKUM  TRL44.226Q
2.174 Adriaan DEWAGTERE  STKG44.403Q
3.362 Kyle ROSS-WADDELL  NIRC58.237 
4.457 Jeroen WILHELM  IJVZ1:04.499


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Kilimanjaro
Engo
Bioracer
Eraton Race Timers
Web-TV