Events
Oberstdorf-OSS
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ISU WORLDCUP 5 - Dresden, Germany - 1-3 February 2019
 
Preliminaries 1000 m (2) Men
  12 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 30 skaters)
 Race 99     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.154 LEE June Seo  KOR1:25.371Q
2.19 Yuri CONFORTOLA  ITA1:25.555Q
3.182 Roberts KRUZBERGS  LAT1:25.682q
4.214 Andrew HEO  USA1:26.406
5.122 Joshua KAH  AUS1:26.573
 Race 100     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.23 Tommaso DOTTI  ITA1:25.873Q
2.18 Thibaut FAUCONNET  FRA1:26.130Q
3.190 LI Kongchao  CHN1:26.578q
4.25 Maksim SIARHEYU  BLR1:27.093
5.52 Martin KOLENC  CRO1:27.488
 Race 101     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.41 Vladislav BYKANOV  ISR1:26.240Q
2.78 Dennis VISSER  NED1:26.496Q
3.104 Davut TAHTACI  TUR1:27.146q
4.147 Zdenek SEJPAL  CZE1:27.915
174 Nurtilek KAZHGALI  KAZP
 Race 102     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.152 HONG Kyunghwan  KOR1:26.320Q
2.42 Farrell TREACY  GBR1:27.127Q
3.191 TIAN Jialong  CHN1:27.181 
4.137 KRUEGER Cole William  HUN2:07.340
5.171 Adam CALLISTER  USA2:09.018
 Race 103     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.155 PARK Jiwon  KOR1:24.602Q
2.80 Sébastien LEPAPE  FRA1:24.657Q
3.73 Mersaid ZHAKSYBAEV  KAZ1:25.508q
4.178 LIU Yifan  CHN1:27.508
5.197 Ivan RADEVIC  GER1:27.553
 Race 104     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.57 Keita WATANABE  JPN1:24.385Q
2.27 Itzhak DE LAAT  NED1:24.468Q
3.140 Marco GIORDANO  ITA1:24.947q
4.75 Karlis KRUZBERGS  LAT1:27.198
5.215 Artsem ALIATDZINAU  BLR1:29.370
 Race 105     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Kazuki YOSHINAGA  JPN1:26.652Q
2.22 Pascal DION  CAN1:27.010Q
3.116 Szymon WILCZYK  POL1:28.273 
4.87 Triphop THONGNGAM  THA1:29.563
5.213 Muhammed Emir HAN  TUR1:32.718
 Race 106     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5 Semen ELISTRATOV  RUS1:29.997Q
2.143 Hiroki YOKOYAMA  JPN1:31.205Q
3.118 Jonathan MOODY  GBR1:32.421 
4.94 Vladyslav NEMIRO  UKR1:33.865
 Race 107     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1 Charles HAMELIN  CAN1:28.530Q
2.136 VARNYÚ Alex  HUN1:28.695Q
3.38 Dimitar GEORGIEV  BUL1:29.285 
4.161 Pawel ADAMSKI  POL1:30.082
183 Trevor Xu Xuan TAN  SGPYC
 Race 108     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.55 Charle COURNOYER  CAN1:27.761Q
2.187 Metehan ATAN  TUR1:28.115Q
3.102 Rino VANHOOREN  BEL1:28.349 
4.165 Artem KOZLOV  RUS1:30.435
5.97 Nikita NEMIRO  UKR1:30.911
 Race 109     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.2 LIU Shaolin Sandor  HUN1:26.685Q
2.65 Daan BREEUWSMA  NED1:26.885Q
3.150 Adil GALIAKHMETOV  KAZ1:27.144q
4.196 Tobias PIETSCH  GER1:28.301
5.66 Billy SIMMS  GBR1:34.066
 Race 110     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.70 Aaron TRAN  USA1:29.160Q
2.32 Denis AYRAPETYAN  RUS1:29.264Q
3.86 Liam O'BRIEN  AUS1:30.560 
4.117 Karol NIESCIER  POL1:31.520
5.200 Ashwin Calen DSILVA  IND1:35.348


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Skate-Tec
Sebra Sports
Engo
Eraton Race Timers
Bioracer
Web-TV
Impakt Sport
Kilimanjaro