Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP 6 - Torino, Italy - 8-10 February 2019
Preliminaries 1000 m Ladies
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 24 skaters)
Race 84 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
97
Alyson CHARLES
CAN
1:36.783
Q
2.
3
LI Jinyu
CHN
1:36.897
Q
3.
14
Kathryn THOMSON
GBR
1:37.162
4.
35
Mariya IZAFATAVA
BLR
1:37.922
5.
79
Valentina ASCIC
CRO
1:38.123
Race 85 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
Sofia PROSVIRNOVA
RUS
1:32.974
Q
2.
26
BACSKAI Sara Luca
HUN
1:33.000
Q
3.
32
Katrin MANOILOVA
BUL
1:33.765
q
4.
92
Aoi WATANABE
JPN
1:33.896
5.
91
Maja IVANDIC
CRO
1:45.852
Race 86 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
140
ZHANG Chutong
CHN
1:34.297
Q
2.
65
Kristen SANTOS-GRISWOLD
USA
1:34.518
Q
3.
29
Michaela HRUZOVA
CZE
1:35.226
4.
67
Mariya DOLGOPOLOVA
UKR
1:38.277
Race 87 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
7
Kim BOUTIN
CAN
1:34.143
Q
2.
110
Arianna SIGHEL
ITA
1:34.476
Q
3.
137
Volha TALAYEVA
BLR
1:35.537
4.
127
Nikola MAZUR
POL
1:36.090
5.
159
KIM Kum Hyang
PRK
1:36.987
Race 88 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
120
KIM Jiyoo
KOR
1:32.247
Q
2.
17
Hanne DESMET
BEL
1:32.253
Q
3.
66
Elena VIVIANI
ITA
1:33.962
q
4.
134
Jamie JURAK
USA
1:37.132
Race 89 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
51
Anna SEIDEL
GER
1:37.526
Q
2.
63
ZANG Yize
CHN
1:37.654
Q
3.
132
Danielle AMOS
USA
1:39.343
4.
148
Anna DAVYDENKO
UKR
1:40.658
Race 90 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
129
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
1:31.683
Q
2.
31
VĂ©ronique PIERRON
FRA
1:31.780
Q
3.
113
Moemi KIKUCHI
JPN
1:31.933
q
4.
81
Zornica PENCHEVA
BUL
1:34.890
Race 91 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
SHIM Suk Hee
KOR
1:32.463
Q
2.
112
Ami HIRAI
JPN
1:32.648
Q
3.
152
Tineke DEN DULK
NED
1:32.714
q
4.
78
Gina JACOBS
GER
1:33.265
Race 92 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
1:31.149
Q
2.
124
Rianne DE VRIES
NED
1:31.789
Q
3.
47
Anastasya KRESTOVA
KAZ
1:40.928
98
Camille DE SERRES-RAINVILLE
CAN
P
Race 93 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
CHOI Minjeong
KOR
1:33.399
Q
2.
53
Iong A KIM
KAZ
1:34.166
Q
3.
156
Anastasia MIGUNOVA
RUS
1:34.929
4.
68
Patrycja MALISZEWSKA
POL
1:35.392
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters