Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Bormio, Italy - 31 January-2 February 2020
Preliminaries 500 m Ladies
11 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Ranking Finals Preliminaries, total 28 skaters)
Race 28 (1 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
13
LI Xuan
CHN
45.083
Q
2.
67
Lucia FILIPOVA
SVK
45.301
Q
3.
25
VARGA Regina Eszter
HUN
45.431
4.
15
Markéta FAJKUSOVA
CZE
46.772
Race 29 (2 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
14
WANG Yichao
CHN
44.550
Q
2.
16
Tereza PFEIFEROVA
CZE
45.229
Q
3.
37
Hana TAKAHASHI
JPN
45.760
4.
78
Kamryn LUTE
USA
45.976
64
Mia DOSKOVIC
SRB
P
Race 30 (3 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
8
Florence BRUNELLE
CAN
44.169
Q
2.
71
Hui CHANG
TPE
47.063
Q
3.
74
Uliana DUBROVA
UKR
47.764
19
Cloé OLLIVIER
FRA
P
20
Holly HOYLAND
GBR
ADV
Race 31 (4 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
52
Xandra VELZEBOER
NED
43.624
Q
2.
44
KIM Chanseo
KOR
44.313
Q
3.
24
SOMOGYI Barbara
HUN
44.754
q
4.
48
Alina USATOVA
LAT
47.578
5.
26
Ava RYAN
IRL
47.657
Race 32 (5 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
59
Sofia BOYTSOVA
RUS
44.965
Q
2.
30
Katia FILIPPI
ITA
45.117
Q
3.
77
Hailey CHOI
USA
45.250
q
4.
49
Dione Shu Yen TAN
MAS
47.573
5.
1
Siyu WANG
AUS
48.544
Race 33 (6 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
79
Corinne STODDARD
USA
44.607
Q
2.
51
Anne Floor OTTER
NED
45.007
Q
3.
41
Yana KHAN
KAZ
46.029
4.
2
Nienke SCHEPERS
BEL
47.070
5.
65
Petra JASIC
SRB
47.662
Race 34 (7 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
68
Petra RUSNAKOVA
SVK
44.265
Q
2.
61
Anna MATVEEVA
RUS
44.423
Q
3.
28
Elisa CONFORTOLA
ITA
44.477
q
4.
21
Lisa ECKSTEIN
GER
46.378
5.
69
Vorravalan LEECHINNAPHAT
THA
49.393
Race 35 (8 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
12
HAO Weiying
CHN
44.998
Q
2.
56
Gabriela TOPOLSKA
POL
45.415
Q
3.
33
Kii KUROKAWA
JPN
45.811
4.
3
Katsiaryna CHYSTAYA
BLR
45.946
5.
70
Aye SOPONKIJ
THA
48.336
Race 36 (9 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Lea CHAMBERLAND-DOSTIE
CAN
44.745
Q
2.
57
Magdalena ZYCH
POL
44.819
Q
3.
42
Assel TAISHMANOVA
KAZ
44.887
q
4.
18
Aurelie LEVEQUE
FRA
45.086
5.
66
Alexia TURUNEN
SUI
51.625
Race 37 (10 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
50
Georgie DALRYMPLE
NED
44.173
Q
2.
7
Megan BOUDRIAS
CAN
44.553
Q
3.
47
Anna JANSONE
LAT
46.025
4.
4
Yana DAMBROUSKAYA
BLR
46.635
Race 38 (11 of 11)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
60
Daria KRASNOKUTSKAIA
RUS
44.277
Q
2.
45
KIM Geonhee
KOR
44.355
Q
3.
27
Chiara BETTI
ITA
44.498
q
4.
72
Kseniya ADAMENKO
UKR
47.774
5.
1
Siyu WANG
AUS
12:23.000
5.
63
Alyssa Jing Ying POK
SGP
48.181
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters