Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
AUDI ISU WORLDCUP 1 - Budapest, Hungary - 28 September-1 October 2017
Heats 1500 m Ladies
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 21 skaters)
Race 14 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
6
CHOI Minjeong
KOR
2:27.131
Q
2.
141
Jorien TER MORS
NED
2:27.979
Q
3.
36
Michaela HRUZOVA
CZE
2:29.368
4.
125
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
2:29.630
5.
89
Yuki KIKUCHI
JPN
2:29.841
ADV
6.
117
Evelien VAN KERCKVOORDE
BEL
2:35.302
31
Magdalena WARAKOMSKA
POL
P
Race 15 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
134
Lana GEHRING
USA
2:40.854
Q
2.
30
Kathryn THOMSON
GBR
2:40.905
Q
2.
18
Deanna LOCKETT
AUS
2:40.905
Q
4.
35
Lucia PERETTI
ITA
2:41.707
5.
121
Tina GRASSOW
GER
2:42.736
6.
110
Kamila STORMOWSKA
POL
2:43.214
7.
120
Gwendoline DAUDET
FRA
2:43.519
Race 16 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
44
Charlotte GILMARTIN
GBR
2:23.639
Q
2.
19
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
2:24.450
Q
3.
79
Evgeniya ZAKHAROVA
RUS
2:25.215
4.
124
HEIDUM Bernadett
HUN
2:25.359
5.
123
Volha TALAYEVA
BLR
2:28.050
6.
100
Tünde BALÁZS
ROU
2:33.396
7.
104
Diana MYKHALCHUK
UKR
2:35.715
Race 17 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
128
KIM A Lang
KOR
2:30.993
Q
2.
51
Shione KAMINAGA
JPN
2:31.149
Q
3.
15
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
2:32.303
4.
34
Anastasya KRESTOVA
KAZ
2:32.467
5.
77
Michaela KUNCIROVA
CZE
2:35.230
6.
87
Anna YAKIMOVA
BUL
2:41.759
7
Suzanne SCHULTING
NED
P
Race 18 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
SHIM Suk Hee
KOR
2:40.885
Q
2.
21
Yara VAN KERKHOF
NED
2:41.164
Q
3.
33
Katrin MANOILOVA
BUL
2:43.611
4.
94
Oliwia GAWLICA
POL
2:43.733
5.
42
Vera TRYBUL
BLR
2:43.954
6.
37
Alica PORUBSKA
SVK
2:45.250
7.
45
Katarina BURIC
CRO
2:45.427
Race 19 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
9
Arianna FONTANA
ITA
2:28.101
Q
2.
47
Valerie MALTAIS
CAN
2:28.240
Q
3.
136
LI Jinyu
CHN
2:28.250
4.
52
KONYA Zsofia
HUN
2:29.849
5.
38
Agne SEREIKAITE
LTU
2:30.785
6.
40
Erika LINDGREN
SWE
2:42.725
Race 20 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
11
JASZAPATI Petra
HUN
2:28.523
Q
2.
20
Bianca WALTER
GER
2:29.490
Q
3.
25
Hanne DESMET
BEL
2:29.787
4.
76
Mariya IZAFATAVA
BLR
2:31.225
5.
90
Mariya DOLGOPOLOVA
UKR
2:38.355
6.
108
Ranya EZZI
SWE
3:09.090
Race 21 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
64
Iong A KIM
KAZ
2:32.344
Q
2.
16
Jessica KOOREMAN
USA
2:32.500
Q
3.
32
Katerina NOVOTNA
CZE
2:34.420
4.
143
Valentina ASCIC
CRO
2:37.091
5.
41
Yu-Tzu LIN
TPE
2:37.150
6.
63
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
3:06.148
ADV
137
ZHOU Yang
CHN
P
Race 22 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
48
HAN Yu Tong
CHN
2:47.176
Q
2.
59
Jamie MACDONALD
CAN
2:47.316
Q
3.
17
Anna SEIDEL
GER
2:47.794
4.
135
Maame BINEY
USA
2:48.244
5.
118
Alexandra DANNEEL
BEL
2:51.998
6.
46
Cheyenne GOH
SGP
2:54.714
7.
116
Danijela IVANDIC
CRO
3:01.051
Race 23 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Elise CHRISTIE
GBR
2:22.220
Q
2.
24
Kim BOUTIN
CAN
2:23.292
Q
3.
27
Sumire KIKUCHI
JPN
2:24.228
q
4.
26
Véronique PIERRON
FRA
2:25.233
5.
60
Cecilia MAFFEI
ITA
2:26.159
6.
43
Mariia-Mahdalyna UZAKOVA
UKR
2:34.405
7.
112
Zornica PENCHEVA
BUL
2:36.286
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters