Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
AUDI ISU WORLDCUP 2 - Dordrecht, Netherlands - 5-8 October 2017
 
Heats 1500 m Ladies
  10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 21 skaters)
 Race 14     (1 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.6 CHOI Minjeong  KOR2:25.317Q
2.16 Jessica KOOREMAN  USA2:26.330Q
3.64 Iong A KIM  KAZ2:26.403 
4.26 Véronique PIERRON  FRA2:26.447
5.123 Volha TALAYEVA  BLR2:30.778
6.46 Cheyenne GOH  SGP2:36.110
7.136 LI Jinyu  CHN2:46.299
 Race 15     (2 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.137 ZHOU Yang  CHN2:25.478Q
2.44 Charlotte GILMARTIN  GBR2:25.621Q
3.128 KIM A Lang  KOR2:25.694q
4.134 Lana GEHRING  USA2:25.857
5.89 Yuki KIKUCHI  JPN2:25.974
6.40 Erika LINDGREN  SWE2:30.559
7.104 Diana MYKHALCHUK  UKR2:33.559
 Race 16     (3 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 JASZAPATI Petra  HUN2:27.381Q
2.51 Shione KAMINAGA  JPN2:27.447Q
3.32 Katerina NOVOTNA  CZE2:28.803 
4.25 Hanne DESMET  BEL2:28.847
5.76 Mariya IZAFATAVA  BLR2:30.943
6.87 Anna YAKIMOVA  BUL2:37.890
 Race 17     (4 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.3 SHIM Suk Hee  KOR2:36.799Q
2.48 HAN Yu Tong  CHN2:36.875Q
3.38 Agne SEREIKAITE  LTU2:38.830 
4.94 Oliwia GAWLICA  POL2:42.795
5.142 Maja IVANDIC  CRO2:52.702
6.20 Bianca WALTER  GER3:06.450ADV
124 HEIDUM Bernadett  HUNP
 Race 18     (5 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.47 Valerie MALTAIS  CAN2:27.253Q
2.31 Magdalena WARAKOMSKA  POL2:29.630Q
3.43 Mariia-Mahdalyna UZAKOVA  UKR2:31.607 
4.118 Alexandra DANNEEL  BEL2:31.903
5.100 Tünde BALÁZS  ROU2:38.375
6.17 Anna SEIDEL  GER2:53.109ADV
19 Tifany HUOT MARCHAND  FRAP
 Race 19     (6 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.59 Jamie MACDONALD  CAN2:36.116Q
2.141 Jorien TER MORS  NED2:36.200Q
3.35 Lucia PERETTI  ITA2:36.352 
4.30 Kathryn THOMSON  GBR2:36.804
5.125 Madina ZHANBUSINOVA  KAZ2:39.096
6.112 Zornica PENCHEVA  BUL2:50.292
 Race 20     (7 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.18 Deanna LOCKETT  AUS2:27.208Q
2.1 Elise CHRISTIE  GBR2:27.455Q
3.21 Yara VAN KERKHOF  NED2:28.940 
4.52 KONYA Zsofia  HUN2:29.209
5.34 Anastasya KRESTOVA  KAZ2:30.105
6.73 Arianna VALCEPINA  ITA2:32.990
7.135 Maame BINEY  USA2:33.134
 Race 21     (8 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.7 Suzanne SCHULTING  NED2:30.525Q
2.9 Arianna FONTANA  ITA2:31.125Q
3.77 Michaela KUNCIROVA  CZE2:32.537 
4.108 Ranya EZZI  SWE2:32.550
5.37 Alica PORUBSKA  SVK2:38.334
6.117 Evelien VAN KERCKVOORDE  BEL2:39.999
7.15 Ekaterina KONSTANTINOVA  RUS3:05.816
 Race 22     (9 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.24 Kim BOUTIN  CAN2:24.690Q
2.13 Sofia PROSVIRNOVA  RUS2:24.780Q
3.33 Katrin MANOILOVA  BUL2:29.914 
4.106 Patrycja MARKIEWICZ  POL2:31.903
5.45 Katarina BURIC  CRO2:32.195
6.90 Mariya DOLGOPOLOVA  UKR2:33.790
7.121 Tina GRASSOW  GER2:33.824
 Race 23     (10 of 10)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.63 Ekaterina EFREMENKOVA  RUS2:35.240Q
2.23 Hitomi SAITO  JPN2:35.271Q
3.36 Michaela HRUZOVA  CZE2:36.217 
4.78 Selma POUTSMA  FRA2:36.611
5.42 Vera TRYBUL  BLR2:39.050
6.143 Valentina ASCIC  CRO2:39.415
7.41 Yu-Tzu LIN  TPE2:39.439


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Eraton Race Timers
Web-TV
Bioracer
Engo
Kilimanjaro