Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP - Seoul, Republic of Korea - 24-27 September 2009
Preliminaries 1500 m Men
13 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Heats, total 39 skaters)
Race 14 (1 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
214
Apolo Anton OHNO
USA
2:23.375
Q
2.
141
Paul HERRMANN
GER
2:23.532
Q
3.
103
Elliott SHRIANE
AUS
2:23.616
Q
4.
110
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
2:25.983
193
Adam FILIPOWICZ
POL
DQ
Race 15 (2 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
211
Jeffrey SIMON
USA
2:28.680
Q
2.
151
KNOCH Viktor
HUN
2:28.814
Q
3.
171
Aslan DAUMOV
KAZ
2:29.846
Q
4.
147
Pan To Barton LUI
HKG
2:33.842
5.
196
Benjamin Lee STUTHRIDGE
RSA
2:35.428
113
Assen YORDANOV
BUL
DNF
Race 16 (3 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
155
Nicolas BEAN
ITA
2:16.597
Q
2.
162
Jumpei YOSHIZAWA
JPN
2:16.635
Q
3.
198
Ruslan ZAKHAROV
RUS
2:17.968
Q
4.
168
Azamat SULTANALIYEV
KAZ
2:26.035
5.
208
Ievgen GUTENOV
UKR
2:43.622
187
Mark JACKSON
NZL
DQ
Race 17 (4 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
156
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:20.363
Q
2.
119
Guillaume BASTILLE
CAN
2:20.562
Q
3.
202
Alexander GERTSIKOV
RUS
2:20.945
Q
4.
188
Blake SKJELLERUP
NZL
2:23.246
5.
207
Andriy KOZHUKH
UKR
2:24.923
Race 18 (5 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
182
Sjinkie KNEGT
NED
2:23.233
Q
2.
142
Sebastian PRAUS
GER
2:23.383
Q
3.
102
Lachlan HAY
AUS
2:24.695
Q
4.
132
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:24.712
5.
192
Jakub JAWORSKI
POL
2:27.452
Race 19 (6 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
164
Fumihiko KAKUBARI
JPN
2:23.916
Q
2.
107
Pieter GYSEL
BEL
2:24.275
Q
3.
154
Vladislav BYKANOV
ISR
2:25.333
Q
4.
203
Andrej VALACH
SVK
2:25.634
5.
104
Noah ESSAGHIR
AUS
2:26.216
Race 20 (7 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
123
LIU Xianwei
CHN
2:25.288
Q
2.
143
Robert BECKER
GER
2:25.391
Q
3.
139
Jack WHELBOURNE
GBR
2:25.696
Q
4.
114
Victor DIMITROV
BUL
2:28.459
5.
161
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:49.287
Race 21 (8 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
212
Jordan MALONE
USA
2:19.502
Q
2.
125
ZHANG Zhiqiang
CHN
2:19.580
Q
3.
159
Nicola RODIGARI
ITA
2:19.668
Q
4.
131
Sébastien LEPAPE
FRA
2:20.429
5.
209
Anton SIMON
UKR
2:21.200
Race 22 (9 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
117
Olivier JEAN
CAN
2:33.032
Q
2.
136
Anthony DOUGLAS
GBR
2:33.562
Q
3.
111
Assen PANDOV
BUL
2:34.222
Q
4.
106
Andre PULEC
AUT
2:34.237
5.
172
Abzal AZHGALIYEV
KAZ
2:35.575
Race 23 (10 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
175
LEE Jung-Su
KOR
2:23.279
Q
2.
181
Niels KERSTHOLT
NED
2:23.402
Q
3.
126
Vojtech LOUDIN
CZE
2:23.501
Q
4.
138
Tom IVESON
GBR
2:24.311
5.
180
Jekabs SAULITIS
LAT
2:28.801
Race 24 (11 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
173
LEE Ho-Suk
KOR
2:30.456
Q
2.
148
DARÁZS Péter
HUN
2:30.907
Q
3.
108
Wim DE DEYNE
BEL
2:30.945
Q
4.
130
Jean Charles MATTEI
FRA
2:31.001
5.
127
Ondrej SUCHY
CZE
2:31.822
Race 25 (12 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
115
Charles HAMELIN
CAN
2:20.067
Q
2.
197
Semen ELISTRATOV
RUS
2:20.707
Q
3.
150
GALAMBOS Gábor
HUN
2:21.135
Q
4.
109
Edin BRANKOVIC
BIH
2:25.411
189
Matthew FULLER
NZL
DQ
Race 26 (13 of 13)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
SONG Weilong
CHN
2:28.925
Q
2.
179
Haralds SILOVS
LAT
2:29.032
Q
3.
176
KIM Seoung Il
KOR
2:29.217
Q
4.
184
Freek VAN DER WART
NED
2:30.803
5.
190
Bartosz KONOPKO
POL
2:30.849
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters