Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ISU WORLDCUP-6 - Dordrecht, Netherlands - 14-16 February 2020
Quarterfinals 1500 m Ladies
7 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semifinals, total 19 skaters)
Race 22 (1 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
10
Hanne DESMET
BEL
2:37.492
Q
2.
90
Volha TALAYEVA
BLR
2:39.561
Q
3.
36
Anna YAKIMOVA
BUL
2:39.967
4.
168
Shreya ARUN
USA
2:40.750
5.
27
BACSKAI Sara Luca
HUN
3:06.355
ADV
6.
55
Arianna SIGHEL
ITA
3:10.315
Race 23 (2 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
5
KIM Jiyoo
KOR
2:22.746
Q
2.
131
SEO Whimin
KOR
2:22.943
Q
3.
134
Gabriela TOPOLSKA
POL
2:26.038
4.
87
Gina JACOBS
GER
2:30.441
5.
12
Rianne DE VRIES
NED
2:58.465
167
Anna MATVEEVA
RUS
P
Race 24 (3 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
15
Ekaterina EFREMENKOVA
RUS
2:32.318
Q
2.
77
Danaé BLAIS
CAN
2:32.510
Q
3.
21
Ami HIRAI
JPN
2:32.617
4.
32
Michaela HRUZOVA
CZE
2:34.118
5.
162
Madina ZHANBUSINOVA
KAZ
2:35.706
6.
116
Katarina BURIC
CRO
2:39.717
Race 25 (4 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
43
NOH Ah-Reum
KOR
2:31.684
Q
2.
107
Corinne STODDARD
USA
2:32.433
Q
3.
84
Arianna VALCEPINA
ITA
2:32.761
4.
165
Magdalena ZYCH
POL
2:36.101
5.
94
Olga TIKHONOVA
KAZ
3:09.220
ADV
19
Tifany HUOT MARCHAND
FRA
P
Race 26 (5 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
23
Courtney SARAULT
CAN
2:23.192
Q
2.
28
Sumire KIKUCHI
JPN
2:23.333
Q
3.
46
Yuki KIKUCHI
JPN
2:23.408
q
4.
13
Véronique PIERRON
FRA
2:23.640
5.
102
Lisa ECKSTEIN
GER
2:26.767
6.
159
Isabelle ROBERTS
GBR
2:30.360
Race 27 (6 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
Suzanne SCHULTING
NED
2:24.303
Q
2.
53
Claudia GAGNON
CAN
2:25.262
Q
3.
49
Ekaterina KONSTANTINOVA
RUS
2:25.295
q
4.
132
Xandra VELZEBOER
NED
2:27.670
5.
85
Nicole BOTTER GOMEZ
ITA
2:30.463
6.
24
Maame BINEY
USA
2:30.509
7.
169
Charlotte HAYWARD
GBR
2:43.531
Race 28 (7 of 7)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
48
HAN Yu Tong
CHN
2:22.239
Q
2.
8
ZANG Yize
CHN
2:22.401
Q
3.
121
SZILICZEI-NEMET Rebeka
HUN
2:23.369
q
4.
30
Petra RUSNAKOVA
SVK
2:24.674
5.
105
Diana MYKHALCHUK
UKR
2:30.494
6.
145
Uliana DUBROVA
UKR
2:31.660
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters