Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
ALTA VALTELLINA TROPHY - Bormio, Italy - 18-20 October 2019
Heats 500 meter JUN A MEN
8 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
Race 108, Group 1 (1 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
71
Niall TREACY
GBR
42.667
Q
2.
3
198
Viacheslav KARPOV
RUS
42.902
Q
3.
1
97
TALABOS Attila
HUN
43.621
4.
5
269
Niels KINGMA
TRL
55.086
4
128
Luca Durrance LIM
ITA
P
Race 109, Group 1 (2 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
196
Daniil KRASNOKUTSKIY
RUS
42.880
Q
2.
1
130
Riccardo PONTALTI
ITA
43.808
Q
3.
2
271
Hessel VAN BERKUM
TRL
44.003
4.
5
6
Solomon PREMPEH
ALD
44.344
5.
4
146
Augustin GÉRÉ
LUX
-
Race 110, Group 1 (3 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
195
Konstantin IVLIEV
RUS
43.330
Q
2.
3
99
SZASZ Attila
HUN
44.381
Q
3.
1
132
Mattia PEGHINI
ITA
44.804
4.
4
260
Pieter BOLSIUS
SVU
45.749
5
51
Matej PEDERSON
CAN
DNS
Race 111, Group 1 (4 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
190
Daniil NIKOLAYEV
RUS
43.328
Q
2.
2
127
Luca SPECHENHAUSER
ITA
43.419
Q
3.
5
160
Teun BOER
NSV
44.168
4.
3
180
Ignacy KLUJSZO
POL
44.454
5.
1
144
Thibault MÉTRAUX
LST
45.890
Race 112, Group 1 (5 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
197
Aleksey SIMAKIN
RUS
43.934
Q
2.
4
98
BONTOVICS Balazs
HUN
44.416
Q
3.
2
5
Peter RICHES
ALD
44.513
4.
5
259
Zeno DE BOER
SVU
45.163
5.
3
242
Jorn HOLWERDA
STG
46.761
Race 113, Group 1 (6 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
189
Vladimir BALBEKOV
RUS
42.720
Q
2.
5
48
Félix PIGEON
CAN
43.460
Q
3.
3
232
Ingmar VAN DE GRIEK
STA
43.923
4.
2
182
Michal NIEWINSKI
POL
44.430
5.
4
100
SZIGETI Adam
HUN
46.659
Race 114, Group 1 (7 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
239
Hugo BOSMA
STB
43.101
Q
2.
1
129
Thomas NADALINI
ITA
43.289
Q
3.
5
50
Nicolas PERREAULT
CAN
43.461
4.
3
270
Steyn LAND
TRL
43.544
5.
4
181
Mateusz MIKOLAJUK
POL
44.336
Race 115, Group 1 (8 of 8)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
188
Nikita NIKOLAYEV
RUS
43.368
Q
2.
1
179
Mateusz KRZEMINSKI
POL
43.536
Q
3.
5
117
Pepijn KOESTAL
IJVZ
59.014
4.
4
268
Jens VAN 'T WOUT
TRL
1:01.199
5.
3
131
Nicolò PERETTI
ITA
-
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters