Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 3 (ABS-2) - Hasselt, Belgium - 14-15 November 2009
Quarter Finals 500 meter Men Junior B
4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
Race 161, Group 2 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
35
Thomas MELINE
ASMB
48.271
Q
2.
3
55
Lorenzo CONTI
MSC
49.670
Q
3.
2
38
Marco ANZI
BOR
50.045
4.
4
33
Joey ASSER
ASCJE
51.148
5.
5
68
Gerry LUYTEN
YDS
1:28.302
Race 162, Group 2 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
52
Federico SALZANI
MSC
48.582
Q
2.
3
44
Kelvin VAN HAM
HVHW
49.008
Q
3.
5
63
Davy BALCAEN
STKG
50.147
4.
4
36
Euan TAYLOR
AYR
50.184
5.
2
32
Vittorio BANDINI
AGO
1:11.390
Race 163, Group 2 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
41
Mirco SCHLIMPERT
EVD
48.090
Q
2.
4
47
René DE GROOT
IJA
48.713
Q
3.
2
64
Jaap SCHUURMANS
SVU
48.722
q
4.
1
40
Dimitri HAMEL
CVGH
51.867
Race 164, Group 2 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
46
Sidney SWART
IJA
48.037
Q
2.
5
34
Vincent GIANNITRAPANI
ASMB
48.264
Q
3.
2
54
Claudio MILICI
MSC
49.629
q
4.
4
58
Craig HENRYS
NIRC
50.094
3
66
Arjan KRAMER
TRL
DQ
4 Races (the best skater of each race qualifies for the Semi Final, total 8 skaters)
Race 165, Group 1 (1 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
30
Tommaso DOTTI
AGO
45.661
Q
2.
3
45
Dennis KUNNE
IHCL
46.091
3.
4
67
Alessandro MORALIS
VFT
48.195
4.
1
60
Mark PRINSEN
SCT
1:12.735
Race 166, Group 1 (2 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
65
Itzhak DE LAAT
TRL
45.800
Q
2.
2
57
Triston ADAMS
NIRC
46.853
3.
3
51
Billy SIMMS
MIRC
47.260
4.
4
61
Kevin FALKNER
SLI
48.595
Race 167, Group 1 (3 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
31
Matteo MARTINI
AGO
46.674
Q
2.
4
42
Adwin SNELLINK
HVHW
47.030
3.
2
53
Francesco BRUZZO
MSC
47.496
ADV
3
50
Cyril LAFARGE
USF
DQ
Race 168, Group 1 (4 of 4)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
49
Claude GILBERT
USF
46.285
Q
2.
4
43
Mike SCHEPERS
HVHW
46.509
3.
3
56
Josh CHEETHAM
NIRC
46.737
4.
2
62
Stefan HORVATH
STCT
47.347
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters