Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
STARCLASS 3 (ABS-2) - Hasselt, Belgium - 14-15 November 2009
Heats 1000 meter Men Junior B
9 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarter Finals, total 20 skaters)
Race 8, Group 1 (1 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
66
Arjan KRAMER
TRL
1:43.857
Q
2.
1
38
Marco ANZI
BOR
1:44.487
Q
3.
3
62
Stefan HORVATH
STCT
1:44.659
4
44
Kelvin VAN HAM
HVHW
DQ
Race 9, Group 1 (2 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
43
Mike SCHEPERS
HVHW
1:43.181
Q
2.
4
56
Josh CHEETHAM
NIRC
1:43.194
Q
3.
2
67
Alessandro MORALIS
VFT
1:43.319
4.
1
54
Claudio MILICI
MSC
1:53.489
Race 10, Group 1 (3 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
2
30
Tommaso DOTTI
AGO
1:38.868
Q
2.
1
60
Mark PRINSEN
SCT
1:40.548
Q
3.
4
34
Vincent GIANNITRAPANI
ASMB
1:41.636
4.
3
33
Joey ASSER
ASCJE
1:44.128
Race 11, Group 1 (4 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
48
Andrea CASSINELLI
ITT
1:40.199
Q
2.
1
51
Billy SIMMS
MIRC
1:41.965
Q
3.
2
47
René DE GROOT
IJA
1:42.169
4.
4
58
Craig HENRYS
NIRC
1:45.451
Race 12, Group 1 (5 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
65
Itzhak DE LAAT
TRL
1:38.488
Q
2.
2
46
Sidney SWART
IJA
1:39.258
Q
3.
3
35
Thomas MELINE
ASMB
1:39.271
q
4.
4
32
Vittorio BANDINI
AGO
1:43.649
Race 13, Group 1 (6 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
53
Francesco BRUZZO
MSC
1:39.279
Q
2.
3
41
Mirco SCHLIMPERT
EVD
1:39.507
Q
3.
1
68
Gerry LUYTEN
YDS
1:59.953
2
31
Matteo MARTINI
AGO
DQ
Race 14, Group 1 (7 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
3
49
Claude GILBERT
USF
1:45.653
Q
2.
1
52
Federico SALZANI
MSC
1:45.881
Q
3.
4
64
Jaap SCHUURMANS
SVU
1:45.961
4.
2
63
Davy BALCAEN
STKG
1:48.612
Race 15, Group 1 (8 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
1
42
Adwin SNELLINK
HVHW
1:37.674
Q
2.
2
45
Dennis KUNNE
IHCL
1:37.769
Q
3.
4
57
Triston ADAMS
NIRC
1:37.916
q
4.
3
55
Lorenzo CONTI
MSC
1:37.994
Race 16, Group 1 (9 of 9)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
4
50
Cyril LAFARGE
USF
1:46.186
Q
2.
1
61
Kevin FALKNER
SLI
1:46.262
Q
3.
2
36
Euan TAYLOR
AYR
1:50.020
3
40
Dimitri HAMEL
CVGH
DQ
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters