Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
 
Preliminaries 500 meter Men
  12 Races (the best 3 skaters of each race qualify for the Heats, total 40 skaters)
 Race 81, Group 1     (1 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Roger FULTON  NBR43.258Q
2.2119 Ian SMIBERT  ONT43.380Q
3.3125 Simon DAUDELIN  QUE44.737Q
4.4147 Wesley O´BRIEN  ALB44.799 
5.5136 Samuel GREEN  BRC-    
 Race 82, Group 1     (2 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1112 Tommy HAMELIN-LABRECQUE  QUE44.375Q
2.2122 Jessy GUÉRIN  QUE44.488Q
3.3129 Yankun ZHAO  ALB45.023Q
4.4127 Charlie BOILARD  QUE45.314 
5114 Luka MAHRT-SMITH  ONTP
 Race 83, Group 1     (3 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 William SOHIER  QUE43.379Q
2.2133 Xavier HAMEL  QUE44.444Q
3.3128 Kitz RICHARDS  ONT44.624Q
4.4155 Maxence FAUCHER  QUE1:00.890 
5.5126 Charles FORTIN  QUE1:11.338
 Race 84, Group 1     (4 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1130 Jean-Sébastien BEAULNE  QUE44.131Q
2.2132 Grégory PICARD  QUE44.331Q
3.3134 Guillaume DESLAURIERS  QUE44.764Q
4.4135 Benjamin CÔTÉ  ALB45.007 
5.5140 Miguel BERARD  QUE-    
 Race 85, Group 1     (5 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1111 Graham ROSSITER  QUE43.905Q
2.2124 Zack DUMONT  QUE44.035Q
3.3150 Andrew BINNS  PEI44.617Q
4.4158 Nicolas CÔTÉ  QUE44.898 
5138 Sebastien CHAMPAGNE  ONTDNF
 Race 86, Group 1     (6 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1101 Justin BERGERON  QUE42.971Q
2.2106 Benjamin WARD  QUE43.040Q
3.3137 Edouard AUGER  QUE43.892Q
4.4160 Thomas FORCIER  QUE45.189 
5.5159 Isaac SHERWOOD  ALB45.321
 Race 87, Group 1     (7 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1102 Félix ROUSSEL  QUE43.224Q
2.2143 Émile BOND  QUE43.814Q
3.3105 Thomas SIMPKIN  QUE43.927Q
4.4152 Alexandre SIMARD  QUE44.686 
5.5121 Alexis ALLARD  QUE49.137
 Race 88, Group 1     (8 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1117 Danik LAMOTHE  QUE44.182Q
2.2113 Jean-Christophe VINCENT  QUE44.264Q
3.3120 Neithan THOMAS  ALB44.362Q
4.4156 Vincent LABRECQUE  QUE44.621
5.5153 Alex DUMONT  QUE44.961
 Race 89, Group 1     (9 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1104 Philippe DAUDELIN  QUE43.882Q
2.2109 Jacob LAEKAS-HAMEDER  QUE44.014Q
3.3139 Jean-Gabriel FORTIN  QUE44.478Q
4.4149 Gael DOUCET-GAGNON  QUE44.605
5.5154 Braeden PICEK  NOT1:15.253
 Race 90, Group 1     (10 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1131 Samuel FORTIN  QUE44.194Q
2.2123 Jerome COURTEMANCHE  QUE44.376Q
3.3142 Maxime DION  QUE44.478Q
4.4146 Christian ROY  QUE44.502
5110 Guillaume DION  QUEP
 Race 91, Group 1     (11 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1108 Alexandre NOEL  QUE43.557Q
2.2116 Lukas MACDONALD  BRC43.918Q
3.3118 Samuel DARVEAU  QUE44.059Q
4.4141 Marc-Antoine LEMAY  QUE44.463
5.5148 Jonathan GRAJALES  BRC44.514
 Race 92, Group 1     (12 of 12)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1145 Anthony CORMIER LOSIER  NBR44.659Q
2.2144 William LEFRANCOIS  QUE44.748Q
3.3157 David SEAL  ALB44.801Q
4.4151 Philippe GAGNON  ONT45.311 
5.5115 Sébastien PICHÉ  QUE-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Bioracer
Kilimanjaro
Engo
Sebra Sports
Web-TV