Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
CANADA CUP 1 - Sherbrooke, Canada - 18-20 October 2019
 
Quarter Finals 500 meter Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 125, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1142 Maxime DION  QUE43.917Q
2.2128 Kitz RICHARDS  ONT44.010Q
3.3139 Jean-Gabriel FORTIN  QUE44.099 
4.4118 Samuel DARVEAU  QUE44.130
5143 Émile BOND  QUEP
 Race 126, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1137 Edouard AUGER  QUE43.791Q
2.2133 Xavier HAMEL  QUE43.816Q
3.3157 David SEAL  ALB44.285 
4.4129 Yankun ZHAO  ALB44.516
5.5134 Guillaume DESLAURIERS  QUE-    
 Race 127, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1144 William LEFRANCOIS  QUE44.981Q
2.2146 Christian ROY  QUE45.080Q
3.3125 Simon DAUDELIN  QUE45.296 
4.4150 Andrew BINNS  PEI45.457
5.5145 Anthony CORMIER LOSIER  NBR-    
 Race 128, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1123 Jerome COURTEMANCHE  QUE43.904Q
2.2131 Samuel FORTIN  QUE44.223Q
3.3127 Charlie BOILARD  QUE44.279 
4.4141 Marc-Antoine LEMAY  QUE44.791
5.5149 Gael DOUCET-GAGNON  QUE44.849
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 8 skaters)
 Race 129, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1101 Justin BERGERON  QUE42.099Q
2.2105 Thomas SIMPKIN  QUE42.598Q
3.3113 Jean-Christophe VINCENT  QUE49.126 
4.4112 Tommy HAMELIN-LABRECQUE  QUE51.387
5130 Jean-Sébastien BEAULNE  QUEP
 Race 130, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1103 William SOHIER  QUE42.568Q
2.2104 Philippe DAUDELIN  QUE42.626Q
3.3117 Danik LAMOTHE  QUE42.824 
4.4116 Lukas MACDONALD  BRC42.993
5.5120 Neithan THOMAS  ALB43.723
 Race 131, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1107 Roger FULTON  NBR42.801Q
2.2106 Benjamin WARD  QUE42.921Q
3.3111 Graham ROSSITER  QUE42.954 
4.4132 Grégory PICARD  QUE43.541
5.5124 Zack DUMONT  QUE43.821
 Race 132, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.1102 Félix ROUSSEL  QUE43.436Q
2.2109 Jacob LAEKAS-HAMEDER  QUE43.636Q
3.3119 Ian SMIBERT  ONT43.700 
4.4108 Alexandre NOEL  QUE43.804
5.5122 Jessy GUÉRIN  QUE44.453


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Kilimanjaro
Bioracer
Sebra Sports
Web-TV
Engo
Eraton Race Timers