Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
REGIOCOMPETITIE-NOORD-OOST-FINALE - Groningen, Netherlands - 26 January 2020
 
Heats 1000 meter Junioren / Senioren
  6 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Halve Finales, total 18 skaters)
 Race 15, Groep 1     (1 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.283 Jorik VAN DER VAART  TRL1:43.26Q
2.5127 Jep KOOIJMAN  SCT1:43.54Q
3.4321 Robin KEPPELS  GO1:43.85
4.320 Froukje ZUIDERSMA  TRL1:54.80
5.142 Eline NAUTA  TRL2:05.71
 Race 16, Groep 1     (2 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.119 Eelke WESTRA  TRL1:41.63Q
2.6313 Rutger MEIJER  GO1:43.38Q
3.4116 Barth WIJKSTRA  SCT1:44.07
4.3208 Finn KOEN  STG1:56.93
5.562 Fenna WASSENAAR  TRL2:13.30
6.2150 Yoran VERHALLEN  SCT2:24.16
 Race 17, Groep 1     (3 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.337 Rinze KOENEN  TRL1:45.00Q
2.6105 Maaike KRAMER  SCT1:46.96Q
3.550 Sinne BROUWERS  TRL1:48.68
4.2147 Noor NIJLAND  SCT1:48.88
5.146 Sybrich Amarins WESTRA  TRL1:51.55
6.4220 Marloes GROENEVELD  STG1:54.70
 Race 18, Groep 1     (4 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.127 Glenn VAN DER VEEN  TRL1:39.52Q
2.523 Lotte DONDERWINKEL  TRL1:41.84Q
3.3131 Loyd LANCEE  SCT1:46.03
4.4216 Bram VAN DER MEER  STG1:47.55
5.2306 Stella SLEEBOS  GO2:07.25
 Race 19, Groep 1     (5 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.236 Noah VAN RIET  TRL1:42.50Q
2.131 Emiel SCHEEPSTRA  TRL1:42.88Q
3.5909 Maikel BEEN  STG1:45.38
4.4132 Vera BRUINSMA  SCT1:54.91
5.3113 Carlijn HULSMAN  SCT2:05.68
6.6301 Jarno MEIJER  GO2:09.90
 Race 20, Groep 1     (6 of 6)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.5117 Bas VAN DER VALK  SCT1:52.59Q
2.43 Jurre SYBRANDI  TRL1:52.83Q
3.2218 Edwin VAN DER VEEN  STG1:55.80
4.1156 Bas LUGTENBERG  SCT2:06.40
5.321 Lena SCHEEPSTRA  TRL-    


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Sebra Sports
Engo
Eraton Race Timers
Kilimanjaro
Bioracer
Web-TV