Events
HOME
NEWS
COMPETITIONS
LIVE
RANKINGS
STATISTICS
ATHLETES
ENTRY
SERVICES
LINKS
WEB-TV
[
Back
]
Results
WORLD CHAMPIONSHIPS - Sofia, Bulgaria - 19-21 March 2010
Heats 1500 m Men
10 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Quarterfinals, total 30 skaters)
Race 11 (1 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
136
HAN Jialiang
CHN
2:24.512
Q
2.
175
Haralds SILOVS
LAT
2:24.778
Q
3.
182
Jakub JAWORSKI
POL
2:25.625
Q
4.
126
Assen PANDOV
BUL
2:25.667
5.
186
Ping-Yuan TSAI
TPE
2:32.672
6.
188
Mukerrem TOP
TUR
2:39.280
Race 12 (2 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
131
Charles HAMELIN
CAN
2:21.885
Q
2.
151
Tyson HEUNG
GER
2:22.082
Q
3.
177
Sjinkie KNEGT
NED
2:23.534
Q
4.
156
BÉRES Bence
HUN
2:25.254
5.
155
Pan To Barton LUI
HKG
2:25.458
Race 13 (3 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
191
J.R. CELSKI
USA
2:24.373
Q
2.
137
LIANG Wenhao
CHN
2:24.579
Q
3.
143
Thibaut FAUCONNET
FRA
2:25.385
Q
4.
179
Mark JACKSON
NZL
2:25.495
5.
181
Bartosz KONOPKO
POL
2:33.214
6.
176
Janis PIUSS
LAT
2:53.956
Race 14 (4 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
184
Semen ELISTRATOV
RUS
2:28.294
Q
2.
171
SUNG Si-Bak
KOR
2:28.355
Q
3.
145
Jon ELEY
GBR
2:28.622
Q
123
Edin BRANKOVIC
BIH
DQ
127
Kiril PANDOV
BUL
DQ
Race 15 (5 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
193
Travis JAYNER
USA
2:18.694
Q
2.
160
Yuri CONFORTOLA
ITA
2:18.990
Q
3.
158
Vladislav BYKANOV
ISR
2:19.302
Q
4.
169
Nurbergen ZHUMAGAZIYEV
KAZ
2:19.569
5.
146
Jack WHELBOURNE
GBR
2:20.046
6.
187
Selim TANRIKULU
TUR
2:29.921
Race 16 (6 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
122
Pieter GYSEL
BEL
2:23.059
Q
2.
141
Vojtech LOUDIN
CZE
2:23.612
Q
3.
157
OLAH Bence
HUN
2:27.428
Q
4.
168
Aidar BEKZHANOV
KAZ
2:34.939
5.
192
Jordan MALONE
USA
2:48.363
167
Yuma SAKURAI
JPN
DQ
Race 17 (7 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
163
Nicola RODIGARI
ITA
2:17.529
Q
2.
132
François HAMELIN
CAN
2:17.832
Q
3.
183
Vyacheslav KURGINYAN
RUS
2:19.837
Q
4.
189
Dmytro POLTAVETS
UKR
2:21.053
5.
121
Matthias STELZMÜLLER
AUT
2:21.901
6.
142
Alvaro PENA
ESP
2:50.652
Race 18 (8 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
172
KWAK Yoon-Gy
KOR
2:21.387
Q
2.
166
Takahiro FUJIMOTO
JPN
2:22.504
Q
3.
180
Blake SKJELLERUP
NZL
2:24.137
Q
4.
124
Siarhei YAKUSHKOU
BLR
2:25.542
5.
120
Andre PULEC
AUT
2:27.128
Race 19 (9 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
144
Maxime CHATAIGNIER
FRA
2:18.891
Q
2.
133
François-Louis TREMBLAY
CAN
2:18.992
Q
3.
178
Niels KERSTHOLT
NED
2:19.177
Q
4.
185
Milos VIGAS
SVK
2:20.224
5.
190
Oleksiy KOSHELENKO
UKR
2:22.565
Race 20 (10 of 10)
Finish
StartPos.
Nr.
Name
Affil
Time
Points
Qualification
1.
170
LEE Ho-Suk
KOR
2:26.226
Q
2.
165
Yuzo TAKAMIDO
JPN
2:26.810
Q
3.
150
Paul HERRMANN
GER
2:26.970
Q
4.
125
Aliaksandr ANTANENKA
BLR
2:28.887
5.
159
Alexander SELEZNOV
ISR
2:36.580
.
Contact:
[
Back
]
copyright & ownership
Supporters