Events
Oslo-OSK Open
Belfort-Grand Lion
StarClass-Amsterdam
StarClass-Hasselt
StarClass-Bergamo
Sheffield-European Masters
StarClass-Luzern
Universiade-Luzern
StarClass-Oberstdorf
Beijing
EYOF-Finland
HOME NEWS COMPETITIONS LIVE RANKINGS STATISTICS ATHLETES ENTRY SERVICES LINKS WEB-TV
[ Back ]
Results
 
ELITE LEAGUE CAN 3 - Chicoutimi, QC, Canada - 25-26 January 2020
 
Quarter Finals 1000 meter Men
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 89, Group 1     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.11 Antoine GAGNON-LAMARCHE  CEGB1:31.721Q
2.24 William SOHIER  CEGB1:32.566Q
3.325 Charles FORTIN  CHIC1:32.724 
4.427 Jean-Gabriel FORTIN  MOAH1:33.792
5.519 Jessy GUÉRIN  CEGB1:34.305
66 Alexandre MIGNER  CRCEP
 Race 90, Group 1     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.13 Félix ROUSSEL  CRCE1:28.882Q
2.28 Émilien BLACKBURN  CRCE1:28.921Q
3.313 Vincent BÉDARD  MOAH1:29.033
4.49 Danik LAMOTHE  CEGB1:29.800
5.518 Samuel FORTIN  MOAH1:29.828
6.636 Émile BOND  SHER1:47.410
 Race 91, Group 1     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.15 Manuel FALARDEAU  CRCE1:31.690Q
2.27 Graham ROSSITER  MOGA1:31.735Q
3.310 Arye RICHARDS  CECP1:31.889 
4.417 Samuel DARVEAU  SAJU1:31.995
5.524 Kitz RICHARDS  MOGA1:33.172
 Race 92, Group 1     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.12 Justin BERGERON  CRCE1:31.522Q
2.212 Jerome COURTEMANCHE  CRCE1:31.615Q
3.314 Victor ROY-LAFRANCE  CRCE1:31.680
4.416 Guillaume DION  SHER1:31.810
5.511 Jean-Christophe VINCENT  LONG1:32.399
  4 Races (the best 2 skaters of each race qualify for the Semi Final, total 10 skaters)
 Race 93, Group 2     (1 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.131 Samuel BUREAU  CRCE1:33.585Q
2.232 Marc-Antoine LEMAY  SHER1:33.999Q
3.320 Edouard AUGER  HYA1:34.137
4.415 Jean-Sébastien BEAULNE  MOAH1:34.186
5.540 Alexandre SIMARD  STFE1:34.749
6.643 Alessio SCIONE  MOAH1:35.029
 Race 94, Group 2     (2 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.121 Xavier HAMEL  CEGB1:31.676Q
2.237 Gael DOUCET-GAGNON  CRCPL1:31.920Q
3.339 Nicolas CÔTÉ  MOGA1:33.949
429 Grégory PICARD  CEGBP
522 Sébastien PICHÉ  MOAHP
 Race 95, Group 2     (3 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.135 Olivier DESNOYERS  MOAH1:34.974Q
2.230 Alexis ALLARD  CRCPL1:35.227Q
3.328 Charlie BOILARD  CEPVR1:35.329 
4.423 Simon DAUDELIN  CEPVR1:35.331
5.542 Christian ROY  CRCPL1:37.326
 Race 96, Group 2     (4 of 4)    
FinishStartPos.Nr.NameAffilTimePointsQualification
1.133 Justin RENAULT  CRCE1:40.521Q
2.234 Maxime DION  CEGB1:40.671Q
3.326 Zack DUMONT  CHIC1:41.073 
4.441 Vincent LABRECQUE  SHER1:45.067
538 Alexis BELANGER  CRCEP


.

Contact:

 
[ Back ]
copyright & ownership
Supporters
Eraton Race Timers
Engo
Kilimanjaro
Sebra Sports
Web-TV
Bioracer